SARAJEVO, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH izrazilo je zadovoljstvo realizacijom planiranih aktivnosti za ovu godinu, koja je obilježena ekonomskom i političkom krizom, navodeći da je realizovano oko 43 odsto planiranih zadataka.
Iz Ministarstva podsjećaju da je za ovu godinu, od ukupnih 751 programskih zadataka Savjeta ministara BiH, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa planiralo skoro 22 odsto, od kojih je realizovalo oko 43 odsto zadataka.
Cjelokupan rad Ministarstva u ovoj godini, koja je bila obilježena neizbježnim negativnim efektima globalne ekonomske krize i složenim političkim prilikama u BiH, bio je zasnovan prvenstveno na kriterijuima i principima kvaliteta i sadržaja rada, a ne kvantiteta i zadovoljavanja puke forme, saopšteno je iz ovog Ministarstva.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević ističe da je posebno zadovoljan rezultatima koje je Ministarstvo postiglo u oblasti predlaganja određenih zakonskih rješenja, a koji su sadržani i u strateškom dokumentu Evropsko partnerstvo.
”Od 101 prijedloga zakona iz Programa rada Savjeta ministara BiH, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, za ovu godinu planiralo je donošenje čak 19 zakona. Od tog broja, devet zakona je prošlo proceduru predlaganja na Savjetu ministara, a većina se nalazi u parlamentarnoj proceduri”, konstatovao je Zirojević.
On je precizirao da je riječ o prijedlozima zakona koji imaju direktan uticaj na poboljšanje situacije u privredi u BiH, te da je, između ostalog, riječ o zakonima o duvanu, o promociji malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u BiH, o slobodnim zonama, o opštoj sigurnosti proizvoda, kao i o zakonskim rješenjima koja se tiču carinske politike i tarife.
Zirojević je veoma kvalitetnim ocijenio rad Sektora za poljoprivredu u ovom ministarstvu i za narednu godinu najavio dovršenje projekta izgradnje sistema plaćanja u poljoprivredi u BiH, kao i kontinuirani napredak na polju donošenja tehničkih propisa u BiH.
Osvrćući se na probleme koji opterećuju rad Ministarstva, a koji su posljedica neusaglašenih odnosa sa drugim institucijama na raznim nivoima vlasti u BiH, Zirojević je potvrdio da još uvijek nije postignut dogovor unutar radnih grupa za zakone o životnoj sredini, gasu i državnoj pomoći.
Iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH najavljuju da je u narednoj godini planirano pripremanje prijedloga zakona o vinu, nedopuštenom oglašavanju, gasu, zaštiti životne sredine, sistemu državne pomoći, kao i zakona o izmjeni i dopuni Zakona o zaštiti potrošača u BiH, te veći broj podzakonskih akata i više od 30 međunarodnih ugovora, uključujući i obavezu prema evropskim integracijama.
Tematski dio Programa rada Ministarstva za 2010. godinu tretira realizaciju niza zadataka i aktivnosti, poput informacija, izvještaja, strategija ili memoranduma, koji se tiču aktivnosti na planu prometa naoružanja i vojne opreme, rad Izvoznog savjeta BiH, porijekla roba, slobodnih zona, međunarodne pomoći sektoru poljoprivrede, robnih rezervi, energetskog sektora, turizma, navodi se u saopštenju.
Zirojević je, povodom novogodišnjih i božićnih praznika, u ime Ministarstva i u svoje lično ime, uputio čestitke građanima, medijima, institucijama u BiH, Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Brčko distriktu, kao i članovima poslovne zajednice, te domaćim i stranim partnerima, sa željom da nastupajuća 2010. godina svima u BiH donese mnogo zdravlja, radosti, sreće i poslovnih uspjeha.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
samo tako, treba jos da napredujemo