NJUJORK, Dejvid Teper, osnivač i menadžer hedž fonda “Appaloosa Management” jedan je od onih koji su najviše profitirali od globalne ekonomske krize.
Ulažući u akcije problematičnih banaka Citigroup i Bank of America, Teper je zaradio ni manje, ni više nego 2,5 milijardi dolara. Vrijednost akcija tih banaka je od februara ove godine porasla čak četiri puta, a Teper, koji je imao hrabrosti da ih kupi dok su bile jeftine, ali je postojala opasnost da će i dalje njihova cijena nastaviti da pada, ostvario je jednu od najvećih godišnjih zarada u istoriji.
Pedesetogodišnji “finansijski žongler” je, kupujući akcije banaka kada ih je većina smatrala bezvrijednim papirima, u ovoj godini za svoj hedž fond zaradio sedam milijardi, a za sebe čak 2,5 milijardi dolara. Teper se, pokazalo se ispravno, rukovodio idejom da država neće dozvoliti da dvije tako velike finansijske institucije “odu pod led”.
Hedž fondovi su, inače, fondovi kojima se investitori štite od poslovnog rizika. Teperov fond “Appaloosa Management” hrabro je u februaru i martu u svoj portfelj dodao i akcije dviju banaka u problemima. Na krilima njihovog rasta, budući da im se u međuvremenu vrijednost učetvorostručila, Teper je zaradio ogroman novac i sada upravlja jednim od najvećih hedž fondova na svijetu. Na listi magazina “Forbes”, Teper je zato skočio za više od 40 mjesta, pa je danas 601. najbogatiji čovjek na svijetu.
Prorok iz Pitsburga, ianče, tvrdi da nikad u školi nije dobio peticu, a završio je Karnegi Melon poslovnu školu, koja se danas zove Teperova poslovna škola, pošto joj je velikodušno donirao 55 miliona dolara.