BEOGRAD, Srbija je prosječnu ocjenu za napredak u tranziciji popravila sa prošlogodišnjih 2,85 na 2,89, objavljeno je danas u Izvještaju Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) o tranziciju u 2009.
Autor Izvještaja Piter Sanfi (Peter Sanfey) kazao je na predstavljanju u Beogradu da je Srbija popravila ocjenu u trgovini i spoljnotrgovinskoj razmjeni, jednoj od devet kategorija, zahvaljujući primjeni prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom (EU).
Sanfi je novinarima kazao da je niska ocjena Srbije posljedica toga što je u tranziciju ušla desetak godina kasnije od ostalih zemalja i toga što kategorijama Izvještaja nisu obuhvaćene mnoge oblasti u kojima je Srbija ostvarila napredak.
On je podsjetio da je najveća moguća ocjena za napredak u tranziciji 4.33.
Sanfi, koji je vodeći ekonomista EBRD, ocijenio je da je ohrabrujuće što je Srbija napredovala u evropskim integracijama, ističući da je odmrzavanje Prelaznog trogovinskog sporazuma veoma važan signal.
Ohrabrujući način je i na koji se finansijski sektor u Srbiji izborio sa krizom, rekao je on i naveo da je važno što se Srbija na vrijeme obratila Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
Sanfi je kazao da se prema procjenama EBRD pravljenim polovinom godine očekivalo da Srbija u 2009. zabeleži pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) od četiri odsto, ali da se prema novijim procjenama očekuje pad između 2,5 i tri odsto.
“U 2010. godini Srbija može očekivati rast BDP-a od jednog procenta”, kazao je Sanfi.
Srednjoročno gledano, u roku od tri do pet godina Srbija ne može očekivati povratak na visoke stope rasta iz vremena prije krize, naveo je on, ali je, kako je istakao Sanfi, čeka “sjajna budućnost”.
Prema njegovim riječima, glavni pokretači rasta u Srbiji biće investicije u infrastrukturu i regionalno povezivanje u trgovini.
Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić kazao je da je “malo razočaran” što je Srbija prema prosječnoj ocjeni napretka u tranziciji od 2.89 zauzela 22. mjesto među 29 zemalja.
On je ocijenio da viđenje EBRD o napretku Srbije u reformama nije u skladu sa izvještajem Evropske komisije.
Sanfi je, odgovarajući na primjedbu potpresjednika Vlade Srbije, naveo da je pogrešno fokusirati se na prosečnu ocjenu kao pravog pokazatelja kako zemlje napreduju u tranziciji i gruba procjena bazirana na nekoliko uskih pokazatelja.
Kako je naglasio Piter Sanfi, Izveštaj je pokazao da kriza nije zaustavila tranziciju i da su reforme koje su realizovane u posljednjih petnaestak godina pokazale da su otporne na krizu.
Prema Izvještaju EBRD o tranziciji u 2009. godini, niže prosječne ocjene o napretku u tranziciji od Srbije dobile su Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Belorusija, Azerbejdžan, Tadžikistan, Trukmenistan i Uzbekistan.