BEOGRAD, Srbija je danas u Ženevi potpisala Sporazum o slobodnoj trgovini sa državama Evropskog udruženja slobodne trgovine (EFTA), što će omogućiti izvoz srpskih proizvoda na to tržište bez carine.
Ugovor je u ime Vlade Srbije potpisao ministar ekonomije Mlađan Dinkić, koji je istakao da je potpisivanje ovog ugovora još jedan korak ka boljem pozicioniranju Srbije u režimu slobodne trgovine i mogućnost za nove strane investicije u Srbiju.
Sporazum sa zemljama EFTA, čije četiri članice Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska imaju 13 miliona stanovnika, stupiće na snagu od aprila naredne godine, nakon ratifikacije u Skupštini Srbije, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije Srbije.
Dinkić je poslije potpisivanja ugovora rekao da je Srbija ove godine potpisala ugovore o slobodnoj trgovini sa Turskom i Bjelorusijom i da prethodno ima sporazume sa EU, Rusijom i zemljama CEFTA regiona.
“To znači mogućnost bescarinskog izvoza srpskih proizvoda na tržište veličine od preko 800 miliona stanovnika. To je velika šansa, ne samo za srpske proizvođače i izvoznike, već i šansa za privlačenje novih stranih investicija”, rekao je Dinkić.
Navodeći da trenutno trgovina sa EFTA regionom iznosi oko 260 miliona evra, Dinkić je izrazio uvjerenje da će se nakon potpisivanja ovog ugovora značajno povećati.
“Investicije koje su stigle iz zemalja EFTA sporazuma iznose oko dve milijarde evra i mislim da ćemo u narednom periodu imati još više investicija i tu vidim najveću korist za Srbiju od potpisivanja ovog sporazuma”, rekao je Dinkić.
Dinkić se u Ženevi sastao i sa generalnim direktorom Svjetske trgovinske organizacije /STO/ Paskalom Lamijem, sa kojim je razgovarao o procesu pristupanja Srbije toj organizaciji.
Na sastanku je ocijenjeno da će pristupanje Srbije STO omogućiti srpskoj privredi brojne pogodnosti u trgovini sa svijetom.
“Da bi Srbija postala član EU, ona mora biti član STO i mi ćemo u narednoj godini intezivirati ovaj proces”, rekao je Dinkić, nakon tog sastanka.
On je dodao da Srbija trenutno bilateralno pregovara sa pojedinim zemljama i da je krajnji cilj tih pregovora da se poveća sigurnost Srbije za strana ulaganja.
EFTA je osnovana 1960. godine Stokholmskom konvencijom. Zemlje osnivači su bile Austrija, Danska, Norveška, Portugal, Švedska, Švajcarska i Velika Britanija, a naknadno su im se priključili Island i Finska.
Pošto su članice koje su pristupile EU napustile EFTA, ona danas broji četiri članice – Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku.
EFTA je do sada zaključila 18 sporazuma o slobodnoj trgovini sa trećim zemljama.