VAŠINGTON, Manjak na tekućem računu bilanse plaćanja SAD-a porastao je u trećem kvartalu na 108 milijardi dolara dok su potrošačke cijene u novembru porasle za 0,4 posto, pokazali su najnoviji podaci američke vlade.
Analitičari su očekivali rast manjka, nakon naniže revidiranih 98 milijardi dolara manjka u razdoblju od aprila do juna. Taj je iznos jednak 3 posto američkog BDP-a. Poređenja radi, u razdoblju od aprila do juna manjak je iznosio 2,8 posto BDP-a, kazao je jedan dužnosnik ministarstva trgovine koje je objavilo podatke. Bilansa plaćanja je najopsežniji pokazatelj ukupne američke trgovinske razmjene s ostatkom svijeta i uključuje trgovinu robom i uslugama i kapitalne transfere.
U razdoblju od jula do septembra SAD bilježi rast i izvoza i uvoza, što je znak oporavka svjetske trgovine, teško pogođene prošlogodišnjom svjetskom finansijskom krizom. Izvoz roba porastao je na 263,9 milijardi dolara, s 246,1 milijardu u prethodnom tromjesečnom periodu. Uvoz je porastao na 396,1 milijardi dolara, s 351,6 milijardi u prethodna tri mjeseca.
U odvojenom izvještaju američko je ministarstvo rada izvijestilo da su više cijene energije i usluga zdravstvene zaštite u novembru pogurale naviše troškove života u SAD-u, te je stopa inflacije potrošačkih cijena u tom mjesecu porasla 0,4 posto u usporedbi s mjesecom ranije.
U oktobru je indeks potrošačkih cijena porastao za 0,3 posto. Pritom je temeljni indeks koji je obuhvata cijene hrane i energije, podložne snažnim oscilacijama, u novembru ostao nepromijenjen, nakon 10 uzastopnih mjeseci rasta. Na godišnjem nivou potrošačke su cijene u novembru porasle 1,8 posto. Najviše su porasle cijene energije, i to zbog oštrog rasta indeksa cijena benzina, kao i onih struje, lož ulja i prirodnog gasa.