BANJALUKA, Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS) Stanislav Čađo rekao je danas da je u okviru borbe protiv korupcije u Ministarstvu tokom 2007. 2008. i 2009. godine podneseno 70 izvještaja nadležnim tužilaštvima protiv 92 lica, te da je nekoliko desetina policajaca suspendovano i vođeno stotine disciplinskih postupaka.
On je naglasio da podaci, iz 2007. godine u kojoj je vođeno 167 disciplinskih postupaka protiv 349 pripadnika MUP-a RS, 2008. godine kada je vođeno 139 disciplinskih postupaka protiv 436 lica i iz ove godine kada je vođeno 69 postupaka protiv 99 lica, govore da se postižu rezultati u sankcionisanju korupcije odnosno da je manje pripadnika MUP-a protiv kojih se pokreću disciplinski postupci.
“Prema ispitivanju javnog mnjenja jedne nezavisne agencije 78 odsto građana ima povjerenja u policiju. To povjerenje je sigurno rezultat naše spremnosti i odlučnosti i manifestacije da se uključimo u borbu protiv korupcije u sopstvenim redovima”, rekao je Čađo novinarima u Banjaluci u pauzi okruglog stola “Metodologija izgradnje sistema integriteta u institucijama RS u suzbijanju korupcije”.
Čađo je naglasio da je MUP RS vrlo ozbiljno shvatio svoj dio zadatka u borbi protiv korupcije i prije nego što je Vlada RS definisala strategiju borbe protiv ove pojave, te da se sada već nalazi u poodmakloj fazi realizacije plana borbe protiv korupcije.
“Jačanje integriteta institucija veoma je važan korak i treba da nam posluži kao jedan metod ne samo u MUP-u RS, već i u svim drugim institucijama, da se na jedan smislen, racionalan i relativno brz način identifikuje sve ono što jesu slabosti unutrašnje organizacije sistema kojim upravljaju”, rekao je Čađo.
Prema njegovom mišljenju, rješenju problema korupcije treba pristupiti sistemski sa puno društvene, moralne i lične odgovornosti.
Direktor Policije RS Uroš Pena rekao je da je policija RS još 2006. godine napravila program mjera za borbu protiv korupcije u vlastitim redovima, a da je svaki pojedinac animiran da prijavi njen svaki oblik.
“Neću reći da i dalje nema pojedinaca u Policiji RS koji imaju koruptivne aktivnosti, ali je sigurno da ćemo se s njima obračunati na kvalitetan način”, rekao je Pena.
On je naglasio da borba protiv korupcije nije svedena samo na pojedince, nego da treba stvoriti opšti ambijent i integritet institucija o njihovoj odgovornosti kako bi se suzbila ova pojava.
“Policija se neće moći izboriti sama sa korupcijom bez multidisciplinarnog pristupa svih ministarstava, svih agencija i nevladinog sektora”, poručio je Pena.
Načelnik Uprave za policijsko obrazovanje Mile Šikman rekao je da se naučno-istraživački projekat “Metodologija izgradnje sistema integriteta u institucijama RS u suzbijanju korupcije” traje od marta i sastoji iz tri faze. Prva se odnosi na određivanje koruptivnog skora, druga je analize stavova i mišljenja relevantnih društvenih grupa o korupciji i treća faza izgrađivanje plana integriteta.
“Ovim projektom želimo da kroz sistem društvenog integriteta korupciju učinimo visokorizičnim poduhvatom sa malom zaradom”, rekao je Šikman.
On je naglasio da su ciljevi projekta smanjenje mogućnosti za korupciju, a da kroz sve faze bude doneseno univerzalno uputstvo koje bi mogle koristiti i druge institucije na izgradnji sistema iskorjenjenja korupcije kroz preventivne mjere.
Na danas održanom okruglom stolu pod nazivom “Metodologija izgradnje sistema integriteta u institucijama RS u suzbijanju korupcije” prezentovana je prva faza ovog projekta odnosno koruptivnog skora kojim su određena ona mjesta u MUP-u RS koja su podložna korupciji i predlaganju preventivnih mjera za njeno suzbijanje.
Okruglom stolu prisustvovali su studenti Policijske akademije u Banjaluci i pripadnici svih struktura MUP-a RS.