BRISEL/BANJALUKA, PostEurop i njegove članice poštanski operateri, uključujući i Pošte Srpske potvrdile su u Kopenhagenu svoju predanost i ostaju pri svom cilju da podrže smanjenje CO2 emisija za 10 odsto do kraja 2012. godine, u nastojanju da suzbiju emisije CO2 širom regiona, saopšteno je iz Pošta Srpske.
U Kopenhagenu na Konferenciji o klimatskim promjenama, globalni poštanski sektor je predstavljao generalni direktor Svjetskog Poštanskog Saveza gosp. Edouard Dayan, koji je juče učestvovao na UN-ovoj klimatskoj diskusiji i na velikom broju sastanaka danas.
Doktor Botond Szebeny je prisutan u Kopenhagenu, kao predstavnik PostEurop-a, dijela Svjetskog poštanskog saveza (SPS).
Kao dalji primjer posvećenosti i podrške dogovora o klimatskim promjenama u Kopenhagenu, PostEurop i njegovi članovi zajedno sa svjetskim kolegama, su žigosali i potpisali svoja imena na UPU-ovom osam metara dugom transparentu, koji čini sastavni dio klimatskog Lavirinta, na glavnom trgu Kopenhagena (Kongen Nytorv).
Inicijativa širom Evrope
Prije održavanja konferencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama u Kopenhagenu, SPS je objavio rezultate svog prvog globalnog popisa emisije gasova s efektom staklene bašte koje proizvodi globalni poštanski sektor. Rezultat pokazuje da 26 miliona tona emisije gasova s efektom staklene bašte se pripisuje globalnim poštanskim aktivnostima. To je manje od 1% od ukupnih emisija, u kojima Evropa čini trećinu tog postotka.
PostEurop-ov program za smanjenje gasova staklene bašte skuplja poštanske stručnjake za okolinu, od juna 2007. god., kako bi omogućio širenje znanja i obrazovanja među učesnicima PostEurop-ovog programa. Zajednički protokol mjerenja CO2 je vrlo brzo osnovan u aprilu 2008.god., omogućavajući prikupljanje podataka i zajedničko dijeljenje istih. Učesnici su hrabro za cilj postavili zadatak da se zajedno smanje njihove emisije gasova s efektom staklene bašte za 10% do kraja 2012.godine.
“Ova inicijataiva širom Evrope se razvila u platformu, kako bi promovisala zdravije okruženje za život i rad putem poštanskog sektora zajedno sa Kyoto protokolom. Ona omogućava dalje istraživanje i razvoj, kao i upotrebu inovativne tehnologije u cilju daljeg smanjenja našeg karbonskog otiska. Uz to, vidjeli smo povećanje učešća u programu od 17 na 26 članova-učesnika, kao i porast angažovanosti cijelog sektora, dok ostajemo pri našem cilju, koji treba ostvariti do kraja 2012.godine, kaže, danas, u Kopenhagenu doktor Botond Szebeny, generalni sekretar PostEurop-a.
Lokalna inicijativa
“Kao odgovorni građani, mi živimo i radimo u zajednici, kojoj služimo, i prihvatamo ozbiljno našu ulogu. Pošte Srpske su ponosne što su napravile prve korake i na taj način se pridružile PostEurop-ovom programu za smanjenje gasova s efektom staklene bašte, kao posmatrači, što nam omogućava da učestvujemo u redovnim diskusijama, kao i da učimo od najvećih stručnjaka. Ostajemo pri našoj predanosti i posvećenosti programu za i tokom ovog istorijskog trenutka u Kopenhagenu”, potvrđuje Milica Arbutina, rukovodilac službe za međunarodnu i poštansku saradnju u Poštama Srpske.
Pošte Srpske su u 2008.gododini preko Ministarstva sobraćaja i veza RS aplicirale za sredstva iz IPA fonda za projekat „Eko Pošte“, koji je za cilj imao očuvanje i smanjenje zagađenja životne sredine.
Projektom je bilo planirana nabavka vozila na električni pogon i biogorivo kao i ugradnja sistema za solarnu energiju u poštanske objekte, ali ovaj projekat nije naišao na razumijevanje kod institucija nadležnih za odlučivanje o dodijeli sredstava iz IPA fondova.