ZAGREB, Hrvatski su preduzetnici stanje u privredi u ovoj godini ocijenili s prosječnih 2,24 što je primjetno najlošija ocjena posljednjih godina, za 2010. ocjenjuju da će biti teška i neizvjesna i u prosjeku ne dijele optimizam o rastu ekonomije u idućoj godini, istaknuto je na predstavljanju posebnog izdanja Privrednog vjesnika “Poslovna očekivanja 2010.”.
U tom je tradicionalnom istraživanju poslovnih očekivanja učestvovalo 556 kompanija koje ostvaruju više od 11,5 posto ukupnog prihoda hrvatske privrede.
Većina preduzetnika očekuje da će uticaj krize na njihovo poslovanje u idućoj godini biti osjetan, njih 51,6 posto, a 14 posto da će biti vrlo velik.
“Čeka nas izvjesna neizvjesnost, samo je pitanje kolika će biti ta neizvjesnost”, komentirao je taj rezultat glavni urednik Privrednog vjesnika Darko Buković.
No, pozitivno je, dodaje, da je najveći dio firmi odlučilo o načinu kako će se oduprijeti krizi, pri čemu najčešće izlaz vide u reorganizaciji poslovanja, smanjenju troškova proizvodnje, a potom smanjenje troškova rada.
Rezultati istraživanja pokazuju da su najpesimističniji mali preduzetnici, preduzetnici iz Dalmacije i građevinari.
Tako na primjer nitko od građevinara u 2010. ni ne očekuje poboljšanje položaja svoje djelatnosti – 81,5 posto ih predviđa mnogo lošije stanje, 14,4 posto očekuje malo pogoršanje, a tek 4,1 posto se nada da će položaj građevinarstva ostati isti.
Opstati će najjači i oni koji se uspiju udružiti, građevinarstvo mora izlaziti na inostrana tržišta, poruka je Ivice Crnkovića iz firme Osijek-Koteks.
Ističe kako je ta firma već prisutna u regiji, a i sama je prezentacija počela viješću da čelnici Osijek-Koteksa u Sarajevu potpisuju 36,5 miliona eura vrijedan ugovor za izgradnji shopping centra u okviru aerodroma.
Predsjednik Uprave Pastor grupe Domagoj Ivan Milošević ističe probleme nekonkurentnosti i zaostajanja u reformama. Neprihvatljivo je da sindikati inzistiraju na božićnicama u državnim tvrtkama gubitašima, da u tim firmama nisu smanjene plate, rekao je i poručio da izlaz iz krize ne vidi bez dubinskih reformi.
Ekonomski analitičar Žarko Primorac upozorava na važnost pravovremenog preduzimanja mjera u borbi protiv krize, te posebice na rastući problem nelikvidnosti. Treba, ističe pritom, početi od države i državnih poduzeća, a Vlada treba razmotriti i mjere, npr. garancije, kako bi pomogla kreditiranju preduzetništva.
Ako se u 2010. zadrži ova ekonomska politika možemo očekivati pad BDP-a za tri posto, dalji rast nezaposlenosti, rast deficita i ino i unutrašnjeg duga, procjena je koju je iznio šef Odsjeka za ekonomska istraživanja HAZU Gordan Družić.
Privredni vjesnik je predstavio i svoju publikaciju 400 najvećih hrvatskih kompanija u 2008. s rang listama 400 najvećih kompanija po županijama.