ZAGREB, Hrvatska će u ovoj godini zabilježiti pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) između 5 i 6 posto, dok će u idućoj godini imati blagi rast od oko 1,5 posto, prognozirala je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) predstavljajući u Zagrebu Tranzicioni izvještaj za 2009. godinu.
Za cijeli region srednje i istočne Evrope EBRD predviđa za ovu godinu pad aktivnosti u privredama tog regiona za 6,3 posto, te blagi oporavak u idućoj godini za prosječnih 2,5 posto.
Taj najveći ulagač u regiju srednje i istočne Evrope ističe da se region još uvijek nalazi u krizi te da je snažnije pogođena privrednom krizom od ostalih regiona, na primjer razvijenijih ekonomija gdje se očekuje za ovu godinu pad privredne aktivnosti za 3,4 posto, Latinske Amerike gdje se očekuje pad za 2,5 posto ili azijskih zemlja u razvoju za koje se očekuje rast od 1,5 posto.
“Još uvijek je moguće da se neki pokazatelji u regiji poput nezaposlenosti ili broja nenaplaćenih zajmova pogoršaju prije nego postanu bolji”, kazao je Peter Sanfey, glavni ekonomist EBRD-a.
Ova je godina je za Hrvatsku bila godina nekih razočaranja i odlaganja, na primjer nije napravljen veliki napredak u procesu privatizacije posebno brodogradilišta, a u prvoj polovini godine došlo je do zastoja u procesu pristupanju Evropskoj uniji, napomenuo je Sanfey.
No, kao pozitivan element istaknuo je finansijski sektor koji se dobro othrvao krizi zahvaljujući, među ostalim, mudroj politici centralne banke.
Dodao je da će 2010. godina biti još jedna teška godina, ali i da je prognoza rasta EBRD-a za Hrvatsku bolja od prognoze hrvatske Vlade koja je predvidjela rast od samo 0,5 posto.
“Regija srednje i istočne Evrope othrvala se krizi bolje nego su mnogi očekivali, a snažna opredijeljenost za reforme, napredak te u slučaju Hrvatske pristupanje EU ohrabrili su nas u izradi ovog izvještaja”, rekao je Sanfey.
Direktorica za Hrvatsku EDRD-a Charlotte Ruhe kazala je da je EBRD u 2009. uložio u Hrvatsku 255 miliona eura, što je dvostruko više nego godinu ranije, s naglaskom na ulaganje u privatni sektor na koji otpada gotovo 70 posto.
Naglasila je da će u iduće tri godine prioriteti biti ulaganje u povećanje konkurentnosti kompanija, projekte vezane za veću energetsku efikasnost, turizam, ulaganje u infrastrukturu poput željeznice, projekte zaštite okoliša, kao i finansijski sektor.
Ruhe je takođe najavila za 14. i 15. maja iduće godine održavanje godišnjeg sastanka EBRD-a u Zagrebu, a na kojem se očekuje više od 2000 učesnika.