PRAG, Premijer češke privremene vlade Jan Fišer odbio je ostavku koju mu je ponudio ministar finansija Eduard Janota.
Taj ugledni stručnjak, bez koga kako u Češkoj u šali kažu niko ne umije da sastavi državni budžet, ponudio je ostavku pošto su krajem prošle sedmice češki poslanici izglasali neočekivano produbljivanje ionako alarmantnog deficita budžeta za narednu godinu, za još 480 miliona evra.
Janota, koga podržava i predsjednik Češke Vaclav Klaus, čak i planirani deficit od 6,52 milijarde evra bez poslaničkih izmjena označava za uznemirujući, će pokušati do parlamentarnih izbora u proljeće da predloži mjere koje bi pomogle da se zaustavi vrtoglavi tempo kojim se češka država zadužuje – trenutno 298 evra svake sekunde.
Budžet za narednu godinu predviđa deficit od 6,52 milijarde evra, što je 5,7 odsto BDP-a.
Budući da su poslanici 480 miliona prebacili iz oblasti koje spadaju u obavezne troškove države, kao što su recimo penzije i isplate za bolovanja, već u novembru naredne godine Češka neće imati od čega da isplati penzije i moraće da produbi budžetski deficit.
“Od 1993. godine nismo otplatili nijednu jedinu krunu državnog duga”, upozorio je još ranije Janota i da Češkoj ako nastavi da se ponaša tako sa svojim javnim finansijama, prijeti stečaj ili u najmanju ruku problemi koje sada ima Grčka.
Samo kamate na pozajmice i dugove države dostigle su sumu od 1,92 milijarde evra, navode Lidove novini.
Janota ali i nezavisni sturučnjaci se slažu da će Česi morati da stežu kaiševe a Češka će morati da poveća porez, jer nikakvo kresanje troškova bez povećanja prihoda neće osjetnije popraviti alarmantno stanje javnih finansija, kako to od Češke do 2013. godine traži Evropska unija.
Janota računa da bi mogao još da poveća donju tarifu poreza na dodatu vrijednost, koja je ove godine devet odsto a od januara će biti 10 odsto, dok eksperti ljevice na čelu sa bivšim češkim premijerom Milošom Zemanom predlažu da se Češka vrati progresivnom oporezivanju, umjesto poreza od 15 odsto jednakog za sve koji je uvela prethodna konzervativna vlada tadašnjeg premijera Mireka Topolaneka.
Janota želi da se o novim mjerama koji bi mogle da smanje budžetski deficit za oko 1,6 milijarde evra posavjetuje sa vladom.
“Ovako dalje ne možemo”, kazao je Janota, iako je i sam gostujući u debati češke javne televizije o budžetu dopustio da njegov prijedlog ima minimalne šanse da prođe jer političari neće željeti da predoče biračima nepopularne mada nužne mjere, uoči parlamentarnih izbora.