KOPENHAGEN, Pregovori na konferenciji o klimatskim promjenama u Kopenhagenu danas su dospjeli u ćorsokak jer su ih zemlje u razvoju blokirale, zahtjevajući da bogati povećaju svoja obećanja za smanjenje emisije štetnih gasova.
Predstavnici zemalja u razvoju saopštili su da su odbili da učestvuju u radu radnih grupa i da će odluka biti na snazi sve dok ne bude riješeno pitanje smanjenje emisije štetnih gasova.
Ta odluka ocjenjuje se korakom nazad u pregovorima u Kopenhagenu koji su već uzdrmani zbog dugotrajnih sporova između siromašnih i bogatih zemalja o smanjenju emisije štetnih gasova i finansiranja zemalja u razvoju za “klimatske” akcije.
Jedan zapadnoevropski ministar rekao je za agenciju Frans pres da zemlje u razvoju smatraju da se na samitu zanemaruje značaj obnove obećanja koja su razvijene zemlje već dale u okviru Sporazuma iz Kjota.
Taj ministar koji je zahtjevao da mu se ne navodi ime rekao je da zemlje u razvoju traže ministarski sastanak isključivo posvećen pitanju budućnosti Protokola iz Kjota.
Jedan afrički delegat izjavio je da su počele konsultacije predstavnika afričke grupe i predsjedavajuće Koni Hedegard.
Zija Hokue Mukta, delegat iz Bangladeša, rekao je za AP da su zemlje u razvoju zatražile da predsjedavajuća konferencije Koni Hedegard prije obnove pregovora stavi na vrh dnevnog reda problem emisije štetnih gasova i bogatih zemalja.
Britanski ministar za energetiku i kilimatske promjene Ed Miliband izjavio je jutros da je, zajedno sa zapadnoevropskim kolegama, odgovoran za to da se premosti jaz između bogatih i siromasnih zemalja a ne da se “sve ostavi” svjetskim liderima koji od sutra pristižu na samit.
“I dalje ima teških pitanja koja moramo da prevaziđemo narednih dana. Da li možemo da dobijemo smanjenje u emisiji štetnih gasova koje nam je potrebno? Potrebne su nam veće ambicije drugih i na tome ćemo insisistirati”, rekao je on.
U Kopenhagen, gde je od 7. decembra u toku konferencija o klimatskim promjenama, treba da stigne oko 100 svjetskih lidera, među kojima je predsjednik SAD Barak Obama.
Protokol iz Kojta, zaključen u decembru 1977, obavezuje 37 razvijenih zemalja koje su ga ratifikovale i Evropsku uniju na smanjenje emisije gasova koji daju efekat staklene bašte.