BEOGRAD, Poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju raspravu o prijedlogu budžeta za 2010. godinu i pratećem zakonu.
Rasprava je počela juče kada su predloženi budžet obrazložili ministar finansija Diana Dragutinović i premijer Srbije Mirko Cvetković, koji je naveo da će ekonomska politika Vlade narednih godina biti usmjerena na ostvarivanje privrednog rasta, veći izvoz, održanje makroekonomske i finansijske stabilnosti, ubrzani nastavak procesa evropskih integracija i provođenje reformi.
Cvetković je u uvodnom ekspozeu u Skupštini Srbije o Prijedlogu zakona o budžetu za 2010. godinu najavio smanjenje inflacije na šest odsto u narednoj godini, te istakao planiran realan rast bruto društvenog proizvoda /BDP/ od 1,5 odsto sa perspektivom da se u 2011. godini poveća na tri odsto i u 2012. godini na pet odsto.
On je naglasio da je budžet za narednu godinu razvojno orijentisan, pri čemu je učešće kapitalnih rashoda povećano u odnosu na tekuću potrošnju, uz najavljene inostrane investicije.
Govoreći o teškoj situaciji u privredi u pogledu likvidnosti i sporom oporavku domaće i izvozne tražnje u idućoj godini, Cvetković je naveo da su za tu svrhu predviđena dodatna podsticajna sredstva, kako bi se i na taj način podržala ekonomska aktivnost.
Dragutinovićeva je izjavila da bi budžet za 2010. godinu trebalo da ispuni dva cilja – doprinese ekonomskom oporavku i obezbjedi veću odgovornost za finansije u javnom sektoru.
“Ovaj budžet treba da postavi osnovu za makroekonomsku stabilnost i postavi temelje za održiv ekonomski rast, posle izlaska iz krize”, rekla je Dragutinovićeva tokom obrazlaganja Prijedloga budžeta za 2010. godinu pred poslanicima parlamenta.
Ona je ocijenila da budžet, pored toga što je razvojno i investiciono orijentisan, predstavlja i ravnotežu između socijalnih i podsticajnih mjera, te dodala da budžet sa sobom donosi i veću fiskalnu odgovornost kreatora ekonomske i fiskalne politike.
Prijedlogom budžeta za narednu godinu predviđeni su prihodi od 656 milijardi dinara ili oko 6.900.000.000 evra, rashodi 763 milijardi dinara ili oko osam milijardi evra, a deficit 107 milijardi dinara ili oko 1.130.000.000 evra.
Na dnevnom redu nove, šeste sjednice jesenjeg zasjedanja su i prijedlozi o izmjenama i dopunama više zakona, među kojima i prijedlozi zakona o potvrđivanju četiri međunarodna sporazuma.