BRISEL, Zemlje Evropske unije obećale su garancije i programe zaštite u vrijednosti 3,63 milijarde evra da bi pomogle bankama da se oporave od udara finansijske krize, ali one nisu iskoristile sva raspoloživa sredstva objavila je Evropska komisija.
Pomenuti podatak obuhvata razdoblje od početka prošle do 11. novembra 2009. godine. Evropska komisija, međutim, nije objavila podatke o ovogodišnjoj pomoći bankama.
Kako bi ih izvukle iz najveće krize u koju su zapale u posljednjih nekoliko godina vlade zemalja EU pomogle su britanskim bankama Lloyds Banking Group i Royal Bank of Scotland, njemačkoj Commerzbank, holandskoj ING i belgijskoj KBC.
Banke su prošle godine, kako je ukazano iz Brisela, iskoristile samo 212,2 milijarde od 3,63 biliona evra, koje su im vlade obećale prošle godine, a isplaćena suma predstavlja 1,7 procenata bruto društvenog proizvoda EU.
“Uslovi koje je propisala Evropska komisija, na primjer kod garancija, doprinijeli su da banke budu pažljivije prilikom uzimanja pomoći, što je uticalo na to da mnogo novca ostane neiskorišteno”, ocijenio je jedan od predstavnika Evropske komisije.
Očekuje se da predstavnici EU ove sedmice objave da bi prestanak pomoći za bankarski sektor trebalo da počne povlačenjem vladinih garancija za kredite, ali se još ne spominje krajnji termin za to.
Predsjednik Evropske centralne banke Žan-Klod Triše istakao je da banke u evrozoni mogu da se nose s rastućim problemima neplaćanja kredita izazvanim svjetskom recesijom, ali je poručio da moraju biti otpornije.
“Budući da se privreda evrozone izbavila iz recesije, loši krediti bi trebalo da budu otpisani, a komercijalne banke moraju raspolagati odgovarajućim sredstvima rezervacija za slučajeve neplaćanja. Ranija problematična imovina zasigurno nije glavni problem”, rekao je Triše, aludirajući na rizična ulaganja banaka koja su prouzrokovala finansijsku krizu.