BANJALUKA, Potpredsjednik Svjetske banke za Evropu i srednju Aziju Filip Le Ueru izrazio je zadovoljstvo dosadašnjim radom na projektu “Upravljanje čvrstim otpadom u BiH”, navodeći da je to veoma uspješan projekat.
“Ovdje možemo vidjeti da resursi, dobra volja i ispravno rukovođenje mogu proizvesti veoma dobre rezultate”, rekao je Le Ueru, koji je danas sa gradonačelnikom Banjaluke Dragoljubom Davidovićem posjetio deponiju u Ramićima povodom završetka prve faze projekta “Upravljanje čvrstim otpadom u BiH”.
Le Ueru je istakao da je ovaj projekat izazvao mnogo pažnje u regionu, te da su i druge zemlje zainteresovane za slične programe i podsjetio da je Svjetska banka do sada u BiH realizovala 62 projekta.
Davidović je zahvalio Svjetskoj banci, “koja je iskazala razumijevanje za projekat koji je počeo u Banjaluci i sedam susjednih opština, koje odlažu otpad na regionalnu deponiju u Ramićima”.
“Prva faza projekta je uspješno okončana. Svi koji znaju kako je ova deponija izgledala ranije, sada se mogu uvjeriti da je sve što je nekada predstavljalo opasnost, sada uklonjeno. Više nema samozapaljenja, neprijatnih mirisa i nekontrolisanog dovoženja otpada”, rekao je Davidović novinarima.
On je istakao da je za uspjeh projekta veoma značajno bilo osnivanje Javnog preduzeća “Depot”, koje upravlja regionalnom deponijom, kao i saradnja sa dugim opštinama regije, koje učestvuju u realizaciji projekta.
“Depot” je u okviru realizacije projekta “Upravljanje čvrstim otpadom u BiH”, na lokaciji u Ramićima, izvršio, između ostalog, rekonstrukciju upravne zgrade i pristupnih saobraćajnica, ugrađena je kolska vaga, izrađen je projekat sanacije i proširenja deponije, nabavljeno je osam mašina za rad na deponiji, kao i 200 plastičnih kontejnera za odvojeno skupljanje otpada.
Uklonjene su 32 divlje deponije na banjolučkoj regiji, te izrađena studija uticaja deponije u Ramićima na životnu sredinu.
Projekat “Upravljanje čvrstim otpadom u BiH” počeo je krajem 2004. godine i provodi se u osam regija BiH, dok je završetak implementacije projekta predviđen za 30. juni 2010. godine.
Vrijednost projekta za regiju Banjaluka iznosi 4.667.000 dolara, od čega je četiri miliona dolara kredit Svjetske banke, a 667.000 dolara subvencija Vlade Republike Srpske.