BEOGRAD, Odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma imaće pozitivnog uticaja na potrošače u Srbiji, ali predstavlja i pozitivnu poruku investitorima da se Srbija približava evropskim standardima, izjavio je danas saradnik Instituta za tržišna istraživanja /IZIT/ Saša Đogović.
On je rekao da se Prelazni trgovinski sporazum odnosi na postepenu liberalizaciju tržišta, odnosno postepeno snižavanje carinskih stopa sa strane Srbije za uvoz poprivrednih i prehrambenih proizvoda iz Eropske unije /EU/, do potpune liberalizacije tržišta.
Đogović je istakao da je sa druge strane EU već “otvorila granice” Srbiji i da je odmrzavanjem sporazuma to samo formalizovano – i dalje na primjer postoje kvote za šećer i junetinu, do potpune liberalizacije u tom prelaznom trgovinskom periodu.
“To je pozitivan eho za strane investitore, jer je ovo korak u približavanju evropskim standardima poslovanja, pojačava se konkurencija što će usloviti da dođe do postepenog snižavanja cena u Srbiji i primoravanju trgovaca na domaćem ržištu da više pažnje poklanjaju potprošačima, kao i indirektno uticati na razbijanje monopolsskog ponašanja na tržištu”, rekao je Đogović.
On je naglasio da je Prelazni trgovinski sporazum ipak samo dio Sporazuma o stabilizaciji i pridružiuvanju.
Kako je istakao Đotović odmrzavanjem Prelaznog trgovinskog sporazuma “Evropa je Srbiji na neki način, dala `trepćuće` zeleno svetlo, a da od Srbije zavisi da li će ga iskoristiti.
Šefovi diplomatija Evropske unije odlučili su juče u Briselu da odmrznu Prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom.
U obrazloženju odluke navedeno je da vlasti u Beogradu sprovode ključne evropske reforme kao i zato što je tužilaštvo Haškog suda zadovoljno saradnjom s Beogradom. Srna