BEOGRAD, Preduzeća iz nekadašnjih republika SFRJ imaju rok do kraja godine da podnesu prijedlog o visini udjela u preduzećima u Srbiji čiji su bili osnivači, a čiju imovinu sada koriste srpske kompanije.
Do marta 2010. godine potrebno je da se obavi usaglašavanje između preduzeća, a ukoliko se ne postigne dogovor, to će biti posao Agencije za privatizaciju, koja će morati da napravi računicu koliko je stvarno učešće firmi sa područja SFRJ u vlasništvu 128 firmi iz Srbije.
“Hipotetički, ukoliko se utvrdi da je reč o stopostotnom vlasništvu, hrvatskog, makedonskog ili preduzeća iz BiH u srpskom društvenom preduzeću, ona će morati da odvoje 30 odsto od vrednosti, pošto je zakonom predviđeno da ta sredstva, nakon privatizacije, budu podeljena radnicima”, rekao je za “Blic” Dušan Belanović iz Agencije za privatizaciju.
Do sada se problem imovine kompanija rješavao tako što su uredbe Vlade Srbije sadržavale načelo sporazumne podjele imovine između pređašnjih i sadašnjih vlasnika nepokretnosti, dok bi u slučaju izostanka sporazuma nekretnina išla u privatizaciju.
Nova uredba Vlade Srbije mijenja postupak pa će u slučaju da nema sporazuma o povraćaju imovine, preduzeća iz bivših republika SFRJ moći da zatraže udio u kapitalu preduzeća na teritoriji Srbije koje koristi njihovu imovinu.
Među neprodatim preduzećima čiji su osnivači firme sa teritorije nekadašnje SFRJ su: “Agraria”, “Metalka-pan”, “Šipad”, “Drvokomerc”, “Kompas”, “Energopetrol”, “Biro stroj”, “Delta impeks”, “Jugoton”, “Merkator”, “Frank komerc”, “Zrno Srem”, “Končar”, “Beomerkat”, “Unis rentakar”, “Voće Subotica”, “Unisturs”, “Atlas turs”, “Gorenje servis”, “Agrokomerc”, “Srbotehna”, “So produkt”, “Poljokomerc”, “Transjugšped”, “Gavrilović eksport-import” i “Naprijed”, navodi “Blic