UŽICE, Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić kaže da Srbiji ne prijeti dužnička kriza, ali da je problem što se prebrzo zadužuje.
“Sve što je država dogovorila sa MMF-om o smanjenju javne potrošnje, zamrzavanju plata i penzija daje dobru osnovu da ne dođe do dužničke krize kako za 2010. i 2011. pa čak i kasnije za 2015. godinu”, rekao je Jelašić.
On je naglasio da nije problem stanje duga, nego brzina novog zaduživanja, jer se Srbija prvih devet mjeseci ove godine zadužila za dodatnih sedam odsto BDP-a, a najvjerovatnije do kraja godine i deset odsto BDP-a, tako da ako se nastavi tim tempom, onda postoji opasnost od zaduživanja.
Jelašić je rekao da se do kraja godine očekuje inflacija od 7,5 odsto. On je dodao da “očekuje bolju iduću godinu u odnosu na ovu” s obzirom na planiranu inflaciju od šest odsto i privredni rast od 1,5 odsto, ali ne i “dobru” s ozbirom na zamrznute zarade i penzije, što znači realno smanjenje prihoda.
Konstataciju da će sledeća godina za našu ekonomiju “biti bolja od ove, ali ne i dobra“, guverner je objasnio novinarima riječima da “dobro“ dolazi tek narednih godina, kada se, naprimjer, u narednoj godini očekuje privredni rast od 1,5 odsto, za razliku od ove kada očekujemo smanjenje privredne aktivnosti od najmanje dva odsto.
Guverner je dodao da ako Srbija želi da bord direktora MMF-a usvoji program sa Srbijom do 21. decembra, to znači da do kraja ove nedjelje treba da u Vladi bude usvojen budžet.
Upitan za Izvještaj državne revizorske agencije guverner je rekao da ovaj izvještaj potvrđuje transparentnost budžetskog procesa i da memorandum sa MMF-om sadrži i zahtjev za veću fiskalnu odgovornost, kao i da dogovori sa MMF-om podrazumijevaju uključivanje svih prihoda u budžet.
Govoreći o kursu dinara, guverner je podsjetio da je referentna kamatna stopa smanjena za oko sedam odsto u ovoj godini i ukazao na činjenicu da je banakama raznim mjerama monetarne politike vraćeno dodatnih 60 milijardi dinara u poslednjih nekoliko mjeseci, čime je povećana dinarska likvidnost. Činjenica da za te dinare niko nije kupovao devize, ukazuje na stabilnost kursa dinara, istakao je Jelašić.
Uz obećanje da će se NBS domaćinski odnositi prema vlastitim deviznim rezervama, koje trenutno iznose oko 9,97 milijardi evra, Jelašić je najavio da će ih koristiti samo za eventualne interevenijce na deviznom tržištu, kako ne bi dolazilo do prevelikih dnevnih oscilacija kursa nacionalne valute.
“Nadam se da će se posijle usvajanja budžeta za narednu godinu, i uz primjenu sporazuma sa MMF, kad sve to zaživi i kada najavljene privatizacije dodatno povećaju devizni priliv može doći do eventualnog jačanja vrijednosti dinara“, rekao je Jelašić. Beta, Tanjug