LONDON, Kina je znatno povećala obim investicija u zemlje jugoistočne Evrope kako bi iskoristila situaciju s pomanjkanjem kapitala u tom regionu, preko kojeg planira prodor na šire evropsko tržište.
Kineske kompanije su već počele pregovore s rumunskim i bugarskim zvaničnicima o preuzimanju aktiva u tim zemljama, dok je kineska vlada ponudila Moldaviji kreditnu liniju od milijardu dolara radi pokrivanja dvogodišnjeg deficita tekućih plaćanja te najsiromašnije zemlje u Evropi.
“U vrijeme dok Srbija, Moldavija i Turska pripremaju jasne strategije za privlačenje kineskih investicija, Rumunija i Bugarska nude jeftin pristup za investicije na tržištu Evropske unije”, ukazala je ekonomista njemačkog Instituta za globalne i regionalne studije Margo Šuler.
Prema podacima statističke agencije EU – Eurostat, kineske investicije u jugoistočnoj Evropi su još male i prošle godine iznosile su samo 71 milion evra, ali se očekuje da će ove godine ta suma biti znatno veća.
Među posljednjim primjerima dogovora za ulazak kineskih investitora u pomenuti region je potpisivanje memoranduma o razumijevanju između Fabrike automobila Priboj (FAP) i najvećeg proizvođača kamiona u Kini “Dongfenga”. Tim dokumentom predviđeno je unapređenje poslovanja FAP-a uvođenjem novih proizvoda kineske kompanije i sklapanje kineskih kamiona u Priboju od 2010. godine. Iako vrijednost tog sporazuma nije objavljena, analitičari pretpostavljaju da se radi o značajnoj investiciji.
Prošlog mjeseca kineska kompanija “Great Wall Motor” potpisala je sporazum s bugarskom firmom “Litex Motors” o izgradnji fabrike za proizvodnju 50.000 jeftinih sportskih automobila godišnje, počev od 2010. godine, u koju će kineska kompanija uložiti 80 miliona evra. Nedavno su zvaničnici državnog kineskog proizvođača stakla “Luoyang” bili u posjeti Bugarskoj u čijem gradu Razgad planiraju da investiraju najmanje 80 miliona evra u fabriku stakla.
Neke kineske investicije u jugoistočnoj Evropi već su realizovane, a u septembru je proizveden prvi traktor od 100.000 planiranih u rumunskoj fabrici u Rasnovu koju je kupio kineski proizvođač poljoprivredne mehanizacije “Shantuo”. Investicije u tu fabriku se procjenjuju na više od 20 miliona dolara.
“Kina ovim sporazumima u jugoistočnoj Evropi otvara vrata za ulazak na tržište EU, što je njihov prioritet”, ukazala je Margo Šuler.
Imajući tu strategiju u vidu i nastojanja mnogih zemalja jugoistočne Evrope da postanu članice EU analitičari očekuju da će kineske investicije u taj region rasti iz godine u godinu.