TOKIO, Oporavak ruske ekonomije počet će 2010., izjavio je danas šef administracije ruskog predsjednika Sergej Nariškin, na zasjedanju Vijeća za prijateljsku razmjenu u Tokiju.
“Godinu dana po otpočinjanju krize pojavili su se prvi vidljivi znaci ekonomskog oživljavanja. Imamo razloga za nadu da će u 2010. početi oporavak ruske ekonomije”, rekao je Nariškin pred rukovodiocima oko 150 privatnih japanskih korporacija, predstavnika političkog i društvenog života, koji učestvuju na zasjedanju zajedno sa velikom grupom stranih ambasadora.
Nariškin je naveo da, prema procjenama stručnjaka, stopa rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) može iznositi u 2010 oko 1,6 odsto. Ruski zvaničnik je, međutim, izrazio zabrinutost zbog zavisnosti zemlje od tržišta sirovina i niske efikasnosti prilično velikih budžetskih investiranja u naučna istraživanja.
“Ekonomska osnova naše zemlje umnogome zavisi od kolebanja na svjetskim tržištima sirovina koje često nismo u stanju da kontrolišemo. Nama je sasvim jasno da ekonomija, zasnovana na sirovinama, ne može biti pouzdana osnova za stabilan razvoj naše zemlje u 21. vijeku”, ukazao je Nariškin.
On je dodao da je ekonomska kriza postala još jedan indikator neophodnosti restrukturisanja nacionalnih ekonomija, uključujući rusku. “Naš cilj je da je učinimo manje zavisnom od isporuka sirovina i da je prevedemo na inovativni put razvoja”, dodao je Nariškin.
Podsjećajući da Rusija ulaže znatno veća budžetska sredstva u nauku od zemalja sa približno istim nivoom BDP i da ima isto tako veliki broj naučnika kao i najrazvijenije zemlje, on je dodao da je broj registrovanih patenata suviše mali, a tek pet odsto njih se koristi u komercijalne svrhe.
Skromne uspjehe u toj sferi pokazuje i poslovni sektor i, kao rezultat, udio Rusije na svjetskom tržištu naučnih projekata počinje da se smanjuje i iznosi oko jedan odsto. Istovremeno je udio SAD 36 odsto, Japana oko 30 odsto i Njemačke 17 procenata, zaključio je Nariškin.