LONDON, Arapski emirat Dubai nagomilao je 80 milijardi dolara duga, koje neće moći da vrati u narednih šest mjeseci. Ekonomisti upozoravaju da će, ukoliko emirat bankrotira, posljedice osjetiti cijeli svijet.
Dubaiju, jednom od sedam emirata u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), preti bankrot, piše britanski list „Indipendent”. Taj grad država je, dužan 80 milijardi dolara, cijene nekretnina su upola manje, izgradnja stotina projekata je obustavljena, a hiljade stranih radnika je otpušteno. Stručnjaci upozoravaju da ukoliko najgušće naseljena država u UAE bude bankrotirala, posljedice će osjetiti cijeli svijet.
„Indipendent” navodi da u godinama buma nijedan projekat, od vještačkih ostrva sa luksuznim vilama do podvodnog hotela, nije bio suviše ekstravagantan za građevinske magnate emirata. Finansijska kriza je, međutim, uzela svoj danak i cijene nekretnina u Dubaiju pale su za više od 50 odsto.
– Državni konglomerat „Dubai vorld” samo investitorima duguje oko 22 milijarde dolara, ali je već objavio da neće isplaćivati rate poveriocima sledećih šest meseci. Korporacija je naglasila da od ukupno 60 milijardi duga ne može ništa da isplati do maja – piše britanski list, i dodaje da je emirat početkom godine uzeo pomoć od 10 milijardi dolara od svog naftom bogatog susjeda Abu Dabija, sedišta UAE.
Pored „Dubai vorlda” i firma „Nahil”, koja je gradila poznato ostrvo u obliku palme, traži od investitora da zamrznu svoja potraživanja milijardi dolara kako bi mogla da preduzme prve korake u restrukturiranju duga.
Azijske berze pale su juče na najniži nivo od avgusta ove godine. Šangajski indeks potonuo je za 3,6 odsto, tokijski Nekei niži je bio za 3,2 procenta, a u Hongkongu i Južnoj Koreji akcije su pale za čak pet odsto. Evropske berze su, takođe, zabeležile značaj pad u trgovanju.
Američki Volstrit je bio zatvoren zbog Dana zahvalnosti, a većina berzi na Bliskom istoku ne radi zbog velikog islamskog praznika.
Kriza u Dubaiju oborila je i cijenu nafte. Barel crnog zlata naglo je pao na 74 dolara, jer su ulagači okrenuli leđa rizičnim kupovinama robe zbog nesigurnosti na svetskim berzama.
Britanski „Indipendent” ocjenjuje da će imućni susedi Dubaija vjerovatno priskočiti u pomoć tom emiratu, jer nijednoj zalivskoj zemlji nije u u interesu da njegovi finansijski problemi oteraju strane investitore iz regiona. List ocjenjuje da će investitori vjerovatno na kraju dobiti manje nego što im je obećano i da bi to moglo nepovoljno da utiče i na globalnu ekonomiju.
– Povjerenje u kreditna tržišta, koje je počelo da se vraća poslije krize prošle jeseni, moglo bi ponovo da se zaljulja, jer će se investitori pitati gdje će sljedeća kriza izbiti – zaključuje „Indipendent”.