LONDON, Evropske akcije su u petak naveče bile u plusu, nakon prethodnog oštrog pada, dok su indeksi akcija u SAD i Aziji “pocrvenjeli”, uslijed loše klime na globalnom finansijskom tržištu nastale zbog dužničke krize u Dubajiu. Najpoznatiji indeks akcija na Volstritu – Dau džons – koji mjeri prosječnu vrijednost akcija 30 vodećih industrijskih kompanija u SAD – opao je u petak naveče za 1,48 procenata, dok su dva druga indikatora – Standard & purs 500 i Nazdak izgubili 1,72 i 1,73 odsto prethodne vrijednosti.
Azijske efektne berze su dočekale kraj ove poslovne nedjelje u još većem minusu od američkih, a najveći gubici zabilježeni su na tržištu akcija u Hongkongu i Južnoj Koreji, gdje su dionice pojeftinile, u prosjeku, skoro pet odsto u odnosu na prethodni nivo.
Podaci Rojtersa pokazuju da su glavni indeksi akcija u SAD i Aziji na kraju tekuće poslovne sedmice bili slabiji nego na samom početku ovonedjeljnog poslovanja.
Panevropski indeks akcija – FTSEurofirst 300 – poskupio je, međutim, tokom završne trgovine u petak naveče, više od jedan odsto, nakon prethodnog oštrog pada, izvještava agencija Rojters.
Osetno smanjenje cijena akcija širom svijeta počelo je, kako se ističe u izvještaju američke agencije Blumberg, sredinom ove sedmice u Aziji i Evropi, nakon što su brzanski trgovci primili inoformaciju o zahtjevu zalivskog emirata Dubai da se reprogramira na rok od šest mjeseci dug njegove najveće investicione kompanije od približno 60 milijardi dolara.
Ta informacija je izazvala veliku pometnju na tržištima jer se procjenjuje da se finansijska kriza iz malenog emirata može “preliti” ne samo u susjedne zemlje Zaliva, već i na Evropu i druge regione, što bi na kraju moglo, prema ocijeni nekih eksperata, možda da izazove još jedan finansijski potres globalnih razmera.
Američko tržište, koje u četvrtak nije radilo zbog nacionalnog praznika, reagovalo je negativno i sa danom zakašnjenja “na loše vijesti iz Dubajia”, navodi se u agencijskim izvještajima iz Njujorka.
Nervoza koja je na valutnim berzama izazvana finansijskim problemima Dubajia pomogla je, medjutim, oporavak dolara koji je u petak ojačao prema jenu i još nekim snažnim valutama, nakon što je prethodno bio u oštrom padu.
Američka valuta je na matičnoj berzi u Njujorku vrijedila više od 87 jena, dok je prethodno pala, u odnosu na japanskog takmaca, na 14 godišnji minimum i razmjenjivala se po kursu od 84,82 “japanca”.
U odnosu na evro dolar je i u petak bio nestabilan, ali je u zaključnim transakcijama u Evropi kotirao oko granice od 1,50 za zajedničku valutu 16 članica Evropske unije, što znači da je evro oslabio oko dva centa u odnosu na nivo zabilježen sredinom ove sedmice.
Finansijski stručnjaci u Londonu ističu da je potres izazvan dužničkim problemima Dubajia koristio američkoj valuti koja u kriznim situacijama još uvijek ima status “sigurnog investicionog pribježišta”.