LONDON, Potres koji je ove sedmice pogodio svjetsko finansijsko tržište zbog izvještaja da Dubaji traži odgodu plaćanja ogromnog duga spoljnim kreditorima uplašio je investitore širom svijeta, ali je britanski premijer Gordon Braun dao umirujući izjavu, ocjenivši da se dužnički problem malenog zalivskog emirata “može riješiti”.
“Zadovoljni smo što zbog postojećih aranžmana i mehanizama možemo da pratimo situaciju i konstatujemo da se radi o nečemu što se može obuzdati i što je ograničeno”, ocijenio je britanski premijer, a prenio “Glas Amerike” (VOA).
Šef britanske vlade je ipak upozorio, kako navode londonska glasila, da će se svijet suočiti “i narednih mjeseci ” sa sličnim neprijatnostima, iako globalna ekonomija sada raste.
“Riječ je o problemu koji se može riješiti”, zaključio je Braun, u namjeri da maksimalno ograniči štetu izazvanu zahtjevom investicione kmpanije “Dubai vorld” da joj se odloži na pola godine plaćanje duga od približno 60 milijardi dolara.
Dužnička kriza je, uprkos Braunovim uvjeravanjima, tokom protekla tri dana povećala strahovanja da bi neke banke mogle sada dodatno da ograniče kreditiranje i tako uspore privredni oporavak, navodi VOA.
Iako investitori sve više vjeruju da se posljedice krize u Dubajiu mogu obuzdati, eksperti procjenjuju da je taj slučaj još jedna potvrda ranjivosti globalne ekonomije, uprkos nagovještajima oporavka sa raznih strana.
Saradnik njujorškog poslovnog dnevnika “Volstrit džornal” Dejv Kanzas upozorava, slično Braunu, da će biti “naknadnih posljedica globalne finansijske krize”, koja je, kako ocjenjuje, “stvarno teško pogodila svjetsku privredu protekle jeseni.”
Kanzas ukazuje, osim toga, da je globalni finansijski sistem, iako u boljoj poziciji nego prošle jeseni, još uvijek nestabilan, a dokaz tome je i dužnička kriza sa kojom se suočava Dubaji.
Analitičari predviđaju da će dugoročne posljedice dužničke krize u Dubajiu biti jasnije tokom naredne sedmice, kada se normalizuje poslovanje na Volstritu, koje je sredinom ove nedjelje prekinuto zbog američkog nacinalnog praznika Dan zahvalnosti.
Zapadni eksperti su ocijenili, kako je prenijela londnska radio i tv mreža Bi Bi Si, da finansijski krah koji prijeti Dubaiju može predstavljati “ozbiljan problem” za mnoge meĐunarodne banke.
Na udaru se naročito mogu naći zapadnoevropske banke koje su posljednjih godina sve učestalije sarađivale sa bliskoistočnim zemljama, uključujući i Ujedinjene Arapske Emirate (UAE), u čijem sastavu se nalazi i Dubaji.
Činjenica je da su u Dubajiu tokom minulih nekoliko godina realizovani veliki investicioni projekti, medju kojima su i već čuveno ostrvo u obliku palme i najveći oblakoder na svijetu, ističe VOA i ukazuje da je uslijed tih i drugih velikih investicionih zahvata poslovna mreža “Korporacija Dubaji”, inače pod kontrolom države, sada u minusu od ukupno 80 milijardi dolara.
Dubai će, kako ocjenjuju američka i britanska glasila, vjerovatno biti prinuđen da zatraži dodatnu finansijsku pomoć od naftom prebogatog, susjednog, emirata Abu Dabija.
Dva pomenuta i još pet drugih malenih zalivskih emirata su, inače, 1971. godine odlučili da stvore labavu federalnu zajednicu – UAE.
Kanazs smatra da naftom prebogati Abu Dabi neće žuriti da bez odlaganja priskoči u pomoć ugroženom Dubajiu. Zbog toga će zapadne banke, uključujući američke i britanske, morati da potraže rješenje za vraćanje navedenog duga.
Bankarski stručnjaci u Londonu tvrde da je dodatni i ozbiljan problem, kad je riječ o regulisanju dugova Dubajia, u tome što su te dužničke obaveze “netransparentene”. To podsjeća na slučaj Aragentine u 2001. godini, kada je ta zemlja doživela potpun finansijski slom.
Investori sada, u slučaju dužničkih obaveza Dubajia, teško mogu da ocijene rizike sa kojima se trenuno suočava taj emirat, a takodje nisu u stanju ni da sagledaju njegove realne kreditne mogućnosti, ističe Bi Bi Si.
“Neizvjesnost u vezi dugova Dubajia može potrajati još neko vrijeme, sve dok ne dobijemo jasnu predstavu o načinu na koji se može riješiti taj dug”, zaključio je Hju Vortington, analičar londonske kompanije “Berkliz kapital”.