BEOGRAD, Prvom revizijom budžeta Srbije utvrđen je niz nepravilnosti i kršenja zakona u trošenju sredstava za 2008, a najveći dio odnosi se na realizaciju javnih nabavki, izjavio je danas glavni držvavni revizor Radoslav Sretenović.
On je, nakon uručivanja prvog izvještaja Državne revizorske institucije o budžetu Srbije predsjednici Skupštine Srbije Slavici Đukić-Dejanović, kazao da će u zavisnosti od težine nepravilnosti biti podnijete prekršanje ili krivične prijave.
Sretenović je kazao da je prva revizija bila ograničena zbog ograničenih resursa i da je na osnovu utvrđivanja rizičnih područja u budžetu obuhvatila potrošnju 27 odsto budžetskih sredstava, rad 14 ministarstava, tri uprave i Direkcije za imovinu Srbije.
Prema njegovim riječima, rizična područja su specijalne usluge, javne nabavke, ugovori o djelu, stručne i kompjuterske usluge i usluge informisanja.
Sretenović je naveo da je prilikom revizije utvrđeno da su ugovori za stručne usluge bili zaključivani za poslove koji su bili u nadležnosti ministarstava i da nisu dostavljani izvještaji o stvarno izvršenim poslovima.
Kako je dodao, kod plaćanje prekovremenog rada ne postoji evidencija, kod plaćanje za usluga informisanja i kompjuterskih usluga nije se moglo utvrditi da li je usluga stvarno izvršena i da li je bila potrebna.
Sretenović nije mogao da iznese procjenu za koliko novca je na taj način oštećen budžet, ali je kazao da se detaljan izvještaj DRI na 160 strana može naći na sajtu Skupštine Srbije www.parlament.rs.
Glavni državni revizor je naveo i da je utvrđeno da se glavna knjiga trezora ne vodi u skladu sa Zakonom o budžetu i da ne sadrži sve prihode i rashode, kao i da ne postoji potpuna evidencija imovine Srbije, tako da završni račun ne odražava stvarno stanje.
Sretenović je naveo i da neplaćeni prihodi od dividendi u 2008, u javnim preduzećima i drugim firmama u kojima je država vlasnik, iznose 748 miliona dinara i da se ne prati gde se ne ostvaruju prava Srbije na prihode od dividendi.
Potraživanja državnih organa od 13,5 milijardi dinara, kazao je napravilno su klasifikovana kao kratkoročna iako je većina tih potraživanja starija od pet godina.
“Nijedna pozajmica isplaćena iz budžeta i budžetske rezerve nije vraćena u predviđenom roku, potraživanja za pozajmice nisu usaglašene sa dužnicima, a nisu ni preduzete mjere za njihovu naplatu”, kazao je Sretenović.
On je naveo i da nijedna pozajmica iz sredstava privatizacije u 2005. i 2006. godini, u ukupnom iznosu od 15 milijardi dinara, nije vraćena u budžet do kraja 2008. godine.
Glavni državni revizor je istakao i da je u izvještaju o primljenim donacijama iznos realizovanih donacija u 2008. godini za 380 miliona dinara manji od iznosa iskazanog u bilansu prihoda i rashoda i izveštaju o novčanim tokovima.
Sretanović je ocijenio da je dostavljanje prvog izvještaja o reviziji budžeta veliki korak u razvoju demokratije i nastojanjima da se javnosti približe informacije o načinu na koji se upravlja državnim sredstvima.
Predsjednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izrazila je zadovoljstvo uručivanjem prvog revizorskog izveštaja Skupštini Srbije čime će biti omogućeno jačanje kontrole trošenje budžetskih sredstava.