BIJELJINA, Fond Penzijsko-invalidskog osiguranja Republike Srpske saopštio je da stvarno stanje u ovoj oblasti nije krizno i teško, već zadovoljavajuće, i da Fond nije poligon za političke obračune već javni servis za osiguranike i korisnike.
Iz Fonda ističu da su kvalifikacije da sistemu penzijskog i invalidskog osiguranja, kao i samom Fondu slijedi kolaps proizvoljne i nedobronamjerne i da se “pokušavaju pojačati tvrdnjama o poslovnim gubicima Fonda, neefikasnosti i njegovom radu, neusklađenosti između obima datih prava i stvarnih finansijskih mogućnosti, do navodnih nezakonitostima u njegovom radu”.
“Stvarno stanje u ovoj oblasti i Fondu PIO nije krizno i teško, kako se to u dnevnopolitičke svrhe pokušava predstaviti. Ono je zadovoljavajuće za naše prilike i ekonomsko stanje”, naglašavaju u Fondu.
U saopštenju se dodaje da je priliv sredstava, po osnovu doprinosa, sporiji, kao i da je broj osiguranika, zbog ekonomske krize i recesije širih razmjera, “manji za oko 10 000 ali ne za više od 30 000 kako se to dramatizuje”.
“Porast broja novih korisnika Fonda PIO, time i povećanje bruto iznosa sredstava za isplatu penzije na 76 miliona KM mjesečno, realno predstavlja teškoću, ali daleko od toga da to ugrožava isplatu penzija ili prijeti kolapsom sistema”, naglašeno je u saopštenju Fonda PIO.
Iz Fonda dodaju da je nabolji odgovor takvim konstrukcijama potpuno redovna isplata penzije u 2007., 2008. i 2009. godini, te njen rast sa prosječno 210 KM na početku 2007. na sadašnji prosjek od 320 KM, što je povećanje za 52 odsto.
RS i njen Fond PIO u odnosu na zemlje okruženja imaju bolja i efikasnija rješenja za sticanje prava na penziju, navodi se kao odgovor “onima koji prigovaraju za sporost u reformi u ovoj oblasti”.
U saopštenju se dodaje da svemu tome treba dodati da je usklađivanjem penzija u martu 2007. i maju 2008. godine postignuta jednakopravnost i pravednost u obračunu penzija, čime je zadovoljen princip da se za sve korisnike pod istim uslovima ostvaruje i isti obim prava.
U Fondu tvrde da svega toga ranije nije bilo i da “upravo oni koji neprimjereno prozivaju ili kritikuju Fond treba da znaju da su oni, kao bivši direktni sudionici u vlasti ili u organima Fonda, bježali od bilo kakve reforme i pooštravanja uslova u sticanju prava”.
Iz Fonda napominju i da su ti isti ostavili gubitke od više desetina miliona KM, koji su potom sanirani, da su ostavili pet negativnih revizorskih izvještaja, “šumu” ili konglomerat od 28 različitih penzionih prava, te više od 70 000 neriješenih predmeta stranaka, da “danas tih anomalija nema”.
“Poruka je da Fond PIO nije poligon za političke obračune već javni servis za osiguranike i korisnike iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja. Poruka je penzionerima, direktno, da je projekcija budžeta Fonda PIO i stavke za penzije u Budžetu RS za 2010. godinu sasvim realna, čak i šireg okvira nego u ovoj godini, te će omogućiti da penzije u narednoj godini zadrže potpunu redovnost isplate i dostignuti nivo, a ne da se smanjuje, kako to možda neko i priziva”, kažu u Fondu.
Fond PIO, istaknuto je u saoštenju, radi javnosti u RS, 300 000 osiguranika i 216 000 korisnika, obavještava da svoje zakonske obaveze i djelatnosti sprovodi potpuno zakonito, odgovorno, profesionalno i javno i da putem izvještaja i planskih dokumenata o svemu tome izvještava Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite, Vladu i Narodnu skupštinu RS, kao osnivača Fonda.
Narodna skupština RS usvojila je juče Informaciju o stanju u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja u RS, u kojoj se navodi da u RS na 214.683 penzionera ima 299.366 osiguranika.
Poslanici su tokom rasprave ocijenili da je stanje u oblasti penzijsko-invalidske zaštite dosta teško i dramatično.