BANJALUKA, Evropski parlament, na zasjedanju u Strazburu koje je u toku, trebalo bi da raspravlja o finansijskoj pomoći za BiH koja bi u formi kredita, prema prijedlogu Evropske komisije (EK), iznosila 100 miliona evra.
Ovaj kredit BiH bi bio uplaćen u dvije rate tokom sljedeće godine.
U izvještaju EK o prijedlogu za finansijsku pomoć BiH ističe se da je osnovna namjera ovog kredita da se podrži ekonomska stabilnost BiH i ispune budžetske potrebe koje je zatražio Međunarodni monetarni fond (MMF).
– Predložena pomoć trebalo bi da podrži programe neophodnih fiskalnih podešavanja i strukturalne reforme, te da ublaži posljedice globalne finansijske i ekonomske krize – navodi se u izvještaju.
U analizi prijedloga, o kojem će poslanici Evropskog parlamenta glasati tokom ove sedmice, ističe se da su posljedice globalne krize u BiH počele da se osjećaju u posljednjem kvartalu 2008. godine i da se ekonomski pad nastavio i tokom 2009. godine, te da je teško predvidjeti dalji razvoj situacije.
Predsjednik Sekcije za makroekonomiju u Udruženju ekonomista RS SWOT Stevo Pucar smatra da je jedna od mogućnosti prevazilaženja problema prouzrokovanih krizom zaduživanje i usmjeravanje tog novca ka poboljšanju i održavanju konkurentnosti domaće privrede.
– Usmjeravanje novca ka privredi, povećanje kupovne moći stanovništva i poboljšanje uslova rada domaće privrede trebalo bi da pomognu da se navedeni problemi prevaziđu – kazao je Pucar.
Govoreći o posljedicama krize u RS, on je naglasio da su se polovinom godine vidjeli pozitivni pomaci u metalskoj industriji. Pucar kaže da će sa rastom svjetske privrede doći i do rasta cijena drveta i svih ruda kojima mi najviše trgujemo. Samim tim će postepeno doći do oporavka tih grana naše privrede.
S druge strane, profesor Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci Vujo Vukmirica smatra da će ovaj novac značiti određeno olakšanje za premošćavanje deficita u budžetima, ali ističe da je to kratkoročno rješenje koje neće imati velikog značaja za prevazilaženje krize.
– Ovaj novac je namijenjen budžetskim korisnicima, a to će značiti samo dalje finansijsko opterećenje, jer iz tih sredstva nema stvaranja nove vrijednosti – istakao je Vukmirica.
Zaduženost
Stevo Pucar kaže da je Republika Srpska umjereno zadužena zemlja. Spoljni dug RS, dodaje, iznosi oko 1,7 milijardi maraka, dok je bruto društveni proizvod 8,4 milijarde maraka, a zaduženost iznosi oko 20 odsto BDP-a. Glas Srpske