PARIZ, Klimatolozi iz 24 zemlje ukazali su da je neophodno brzo i efikasno delovati u borbi protiv klimatskih promjena pošto bi posljedice mogle biti mnogo ozbiljnije nego što se to do sada predviđalo.
To se navodi u studiji Istraživačkog instituta iz Potsdama, u Njemačkoj, objavljenoj uoči konferencije o klimatskim promjenama koja će biti održana između 7. i 18. decembra u Kopenhagenu.
Prema tim istraživanjima, prosječna temperatura vazduha bi mogla da do 2100. godine bude viša za sedam stepeni.
Činjenica da su emisije štetnih gasova od 1990. do 2008. povećane za 40 odsto otežava ostvarivanje postavljenih ciljeva,, među kojima je i ograničavanje globalnog zagrijavanja na dva stepena.
“Svaka godina kašnjenja u djelovanju povećava šanse da zagrijavanje premaši dva stepena”, upozorili su stručnjaci.
Prema direktoru instituta iz Potsdama Hansu Joakimu Šelnhuberu, taj izvještaj predstavlja “posljednji apel naučnika” uoči konferencije u Kopenhagenu.
“Oni moraju da saznaju istinu o globalnom zagrijavanju i rizicima koji su bez presedana”, istakao je Šelnhuber.
Jedna od najalarmantnijih posljedica klimatskih promjena jeste pojava ekstremnih meteoroloških uslova – tropske vrućine, suše i poplave.
Naučnici su zabrinuti i zbog povećanja nivoa mora, pa predviđaju da će topljenje glečera izazvati povećanje nivoa mora za jedan do dva metra do kraja vijeka.
Ako se ne preduzmu efikasne mjere, više ekosistema biće zauvijek uništeno, ukazuje se još u izvještaju i upozorava da bi najveća tropska šuma na svijetu, Amazonija, za nekoliko decenija mogla da se pretvori u savanu zbog uništavanja šuma i suše.
Da bi se globalno zagrijavanje ograničilo na dva stepena, potrebno je da se između 2015. i 2020. zaustavi povećanje emisija štetnih gasova kako bi se do kraja vijeka došlo do “društva sa nula odsto emisija štetnih gasova”, navode naučnici.