JAGODINA, Industrija mesnih proizvoda “Juhor eksport” iz Jagodine planira da naredne godine trećinu proizvodnje usmjeri na izvoz, najavio je direktor Nebojša Petrović.
Prema njegovim riječima sadašnja proizvodnja “Juhora” je 21.000 tona mesa i mesnih prerađevina, a u plano je da se uposlenost kapaciteta sa sadašnjih 90 odsto poveća na sto odsto.
“Juhor” ima najsavremeniju klanicu na Balkanu, opemljenu savremenom opremom evropskih proizvođača kapaciteta za klanje 25.000 goveda i 125.000 komada svinja, komore sa hladnjačom za 500 tona, koje tehnički i tehnološki zadovoljavaju svjetske standarde i propise Evropske unije.
Industrija, takođe, primjenjuje standarde koji regulišu kvalitet i bezbjednost hrane, naglasio je Petrović i naveo da je nedavno dobijen “Halal” sertifikat, što daje mogućnost izvoza u azijske zemlje, ali i Francusku i Veliku Britaniju. U toku je i završna faza uvođenja standarda za bezbjednsot i zdravlje zaposlenih OHASAS, čime će ova fabrika postati prva domaća industrija mesa sa ovim standardom.
“U protekle četiri godine, od kako je ‘Juhor’ u sastavu Kompanije ‘Delta’, u modernizaciju je investirano šest miliona evra, a naredne godine planiramo investirati još 2,5 miliona evra, prije svega u informacioni sistem i automatizaciju proizvodnje, sa ciljem proširenja kapaciteta i asortimana”, rekao je Petrović.
On je istakao da će prioritet u narednoj godini biti “dostizanje izvoza do trećine proizvodnih kapaciteta i pozicioniranje brenda na svjetskom tržištu, očuvanje tradicije “Juhora” duže od jednog vijeka i stvaranja novih brendova”.
“Juhor” je sada, poslije dobijanja dozvole za izvoz u EU, spreman da na tržište zemalja Evrope plasira dodatnih 20 do 25 odsto proizvodnje, odnosno 4.000 do 5.000 tona mesa i prerađevina, rekao je direktor.
Petrović je naveo da “Juhor” izvozi i u Rusku Fedaraciju i zemlje i regionu, ugovor o izvozu potpisan je i sa Švedskom i Bugarskom u vrijednosti 300.000 evra, a “isporuka je počela prošle nedjelje”.
On je kazao da će “proizvodnja srpske mesne industrije i izvoz zavisiti u velikoj mjeri od toga koliki i kakav nam je stočni fond, odnosno dostupna sirovina” i ocijenio da bi Srbija, “po ugledu na zemlje EU, morala subvencijama i stimulacijama pomoći primarne proizvodjače stoke”. Tanjug