VAŠINGTON, Bogata Kalifornija se suočava sa sve većim rastom nezaposlenosti i po tom pokazatelju se našla u vrhu među 29 od ukupno 50 američkih saveznih država u kojima je prošlog mjeseca povećana stopa stanovnika koji traže posao.
Broj federalnih jednica u kojima je prošlog meseca uvećana nezaposlenost porastao je za sedam u odnosu na septembar. Najveću stopu nezaposlenosti tokom oktobra je imao Mičigen (15,1 odsto), a zatim Nevada i Roj Ajlend sa 13 i 12,9 procenata nezaposlenih u odnosu na ukupno radno aktivno stanovništvo, javlja agencija Blumberg, pozivajući se na podatke Sekretarijata za rad SAD.
U Kalforniji je stopa nezaposlenosti veća od 12 odsto, a guverner te federalne jednice SAD, poznati glumac Arnold Švarceneger, izjavio je da se neće ponovo kandidovati za tu funkciju.
Švarceneger se u toku mandata suočio ne samo sa sve težim problemom nezaposlenosti već i ogromnim budžetskim deficitom, zbog čega je organizovao obimnu prodaju državne imovine i zatražio hitan zajam od federalne vlade u Vašingtonu.
Ranije objavljeni vladini podaci pokazuju da je američka stopa nezaposlenosti u oktobru uvećana na 10,2 odsto (u septembru 9,8 procenata), što je najviši nivo u proteklih 26,5 godina.
U najvećoj svjetskoj ekonomiji trenutno na berzama rada na zaposlenje čeka više od 15 miliona ljudi, a vladini ekomisti procjenjuju da će se njihov broj vjerovatno uvećavati do polovine iduće godine.
Predsjednik SAD Barak Obama je obećao, prije dolaska u Bijelu kuću 20. januara ove godine, da će njegova administracija raznim podsticajnim mjerama stvoriti uslove za otvaranje oko tri miliona novih radnih mjesta do kraja 2011. Obamini kritičari iz redova opozicione Republikanske partije navode, međutim, da je takav plan nerealan i da bi, zbog ogromnih socijalnih davanja i sporog izlaska zemlje iz najveće recesije u proteklih osam decenija, broj nezaposlenih u SAD mogao da se uveća tokom cijele 2010. godine, a možda i nakon toga.