BEOGRAD, Kompanija SBB je saopštila da neće učestvovati na tenderu za licencu za drugog operatora fiksne telefonije u Srbiji.
Povodom oglasa za učešće u javnom nadmetanju za izdavanje licence za fiksnu telefoniju, raspisanog od strane Republičke agencije za telekomunikacije, SBB je saopštio da nije iznenađen uslovima u tom oglasu, kao ni iznesenim stavom.
„Obzirom da ta kompanija RATEL-u podnosi redovne izvještaje o broju korisnika i prihodima, prema postavljenim uslovima jasno je da nije dobrodošla kao operator fiksne telefonije u Srbiji“, navodi se u saopštenju SBB-a.
Predsjednik Uprave SBB-a Dragan Šolak kaže da kompanija prihvata takav stav i, istovremeno, želi uspješno okončanje javnog nadmetanja, ali da ne vidi kako će ono donijeti poboljšanje u oblasti telekomunikacija. On je naglasio da je SBB jedan od lidera u toj oblasti i da je neprekidnim tehničko-tehnološkim unapređenjima do sada dokazao šta umije i šta može.
Šolak kaže da u „nismo sigurni da je u interesu srpskog tržišta ovakvo sprečavanje tehnički i mrežno osposobljenih kompanija da učestvuju u javnom nadmetanju. Realnost takva kakva jeste i mi se nadamo da će doći trenutak kada će SBB moći da pokaže da je apsolutno sposoban za pružanje usluga fiksne telefonije“.
On dodaje da su „vlasnici SBB-a investirali preko 150 miliona evra u razvoj telekomunikacionih kompanija u regionu i, zbog ovakvih, otežavajućih uslova poslovanja u Srbiji, nažalost, vjerovatno će nastaviti da ulažu na drugim tržištima“.
Podsjetimo, kako je objavio beogradski dnevni list Danas, između Telenora i SBB kao pobjednika na tenderu za drugog fiksnog operatora u Vladi bi radije vidjeli norvešku kompaniju. Taj list, pozivajući se na nezvanične razgovore sa nadležnim ljudima u vladi, navodi da je u tim razgovorima Telenor viđen kao poželjan, a SBB kao nepoželjan ponuđač.
U petak objavljen tender, ponude do 12. januara
Republička agencija za telekomunikacije objavila je u petak javni oglas za učešće u nadmetanju za izdavanje licence za drugog fiksnog operatera u Srbiji. Ponude se podnose do 12. januara sljedeće godine, a odluka o izboru najpovoljnije ponude biće donesena do 10. februara, dok će licenca biti izdata u roku od osam dana od uplate naknade.
Minimalni iznos naknade za izdavanje licence utvrdiće se na nivou najviše ponuđene cijene u okviru dostavljenih ponuda, a na tenderu će moći da učestvuju preduzeća registrovana za obavljanje telekomunikacione djelatnosti, koja su u prošloj godini imala prihod veći od 200 miliona evra i imaju više od milion pretplatnika. Licenca se izdaje na deset godina, uz mogućnost produženja važenja i u sljedećih deset godina.
U javnosti su do sada kao glavni konkurenti pominjani operater mobilne telefonije Telenor i kablovski operater SBB. Međutim, kako Danas saznaje, SBB nema potrebnih milion korisnika zbog čega neće moći da dostavi ponudu. Nadležni koji su sastavljali uslove tendera takav podatak su morali da znaju, pa bi se, sudeći na osnovu toga, moglo doći do zaključka da je SBB možda i namjerno izbačen iz igre.
Prema saznanjima Danasa, jedan od razloga za postavljanje tako visokog praga koji učesnici moraju da ispune jeste strah da domaći operater ne bi imao dovoljno novca da uloži u razvoj nove fiksne mreže i da time ne bi bili ispunjeni ciljevi raspisivanja postupka za dodjelu licence, a jedan od njih je izgradnja optičke mreže.