TOKIO, Japanska vlada je ukazala na opasnost od deflacije, prvi put posle tri godine, uz opomenu da pad cijena i dalje pogoršanje na tržištu rada mogu da zakoče nejaki oporavak privrede zemlje.
Istovremeno, centralna banka je odlučila da zadrži osnovnu kamatnu stopu na samo 0,1 odsto i nešto je pohvalnije ocijenila japansku ekonomiju zbog poboljšanja u izvozu i veće privatne potrošnje.
Druga najveća privreda svijeta uvećala se mimo očekivanja u trećem tromjesečju zahvaljući skoku indistrijske proizvodnje, ali je nezaposlenost ostala visoka a mnoge kompanije bilježe kvartalne gubitke.
Ukazivanje vlade na deflaciju teško da je iznenađenje jer maloprodajne cijene u Japanu padaju već mjesecima. Ali, osvrt pokazuje da su japanski vođi očito zabrinuti.
Pad cijena, koji je pratio Japan tokom njegove “izgubljene decenije” krajem prošlog vijeka, može da zvuči kao dobra stvar, ali deflacija stoji na putu ekonomskom rastu jer smanjuje profite kompanija, vodi umanjenju plata i utiče na potrošače da odlažu kupovine. Takođe povećava teret dugova.
Japanska vlada je u petak, prvi put poslije avgusta 2006, ukazala na deflaciju kao na problem.
Stopa nezaposlenosti se povukla sa rekordnih 5,7 odsto iz jula na 5,3 procenata u septembru – i dalje visoko po japanskim mjerilima.
Japanske kompanije, ograničene strožim zakonima o radu i tradicijom doživotnog zapošljavanja, odgovorile su na krizu smanjenjem plata umjesto otpuštanjem.
Američke kompanije su učinile obrnuto – otpustile su radnike a zadržale nivo plata. Stopa nezaposlenosti u SAD sada je 10,2 odsto.