SARAJEVO, Šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ za BiH Kostas Hristou smatra da bi druga tranša u iznosu od oko 95 miliona evra iz stendbaj – aranžmana mogla biti realizovana početkom januara naredne godine ukoliko vlasti u BiH u najbržem roku ispune svoj dio obaveza.
“Zaista sve zavisi od vlasti u BiH, odnosno da li će čim je prije moguće ispuniti obaveze. Tada bi druga tranša stend-baj aranžmana već početkom januara mogla da bude prebačena. U ovom trenutku ne možemo odrediti datum za tu tranšu”, istakao je Hristou u intervijuu Srni.
On je podsjetio da je delegacija MMF-a, koju je predvodio već postigla dogovor na nivou osoblja u pogledu prvog pregleda stendbaj-aranžmana za BiH.
“To je prvi korak u kompletiranju prvog pregleda. Tokom ovog perioda smo imali vrlo konstruktivne i ponekad jako duge razgovore, ali oni su pozitivno okončani i već se vide određeni pozitivni efekti”, rekao je Hristou.
Šef Misije MMF-a za BiH napomenuo je da je u stendbaj- aranžmanu sadržana obaveza kvartalnih pregleda koje vrši ova monetarna institucija u pogledu ispunjavanja obaveza iz ovog aranžamana.
“Svaki put kada dođemo na kvartalni pregled dogovaraće se novo Pismo namjere i svaki put nakontoga ćemo sa tim dokumentom izlaziti pred Izvršni odbor da bi se pustila sljedeća tranša iz stendbaj – aranžmana”, pojasnio je Hristou.
Govoreći o drugoj tranši iz ovog aranžmana, Hristou je rekao da će ona biti puštena nakon potpunog kompletiranja ovog prvog pregleda.
“Naravno prvobitno je smatrano da bi to moglo biti krajem decembra ove godine, ali ipak to je bio samo ciljni datum. Dakle, da bi izašli pred Izvršni odbor MMF-a organi vlasti u BiH moraju da ispune niz mjera koje su dogovorene a za neke od njih će trebati određeno vrijeme da bi se kompletirale kao što je usvajanje budžeta za 2010. godinu na svim nivoima”, rekao je Hristou.
On nije mogao reći kada će o rezultatima prvog pregleda MMF-a biti izvješten Izvršni odbor ove monetarne institucije.
“Ne mogu u ovom trenutku reći kojeg će to datuma biti jer se prvo mora vidjeti kako izgleda kalendar obaveza Odbora, nakon čega će zakazati datum”, dodao je Hristou.
On je pojasnio da je u slučaju dobijanja druge tranše riječ o tehničkom kašnjenju koje ne bi trebalo uticati na ostatak programa, te da očekuje da će prema sadašnjem planu treća tranša biti puštena krajem marta 2010. godine.
Hristou je napomenuo da je BiH do sada ispunila čitav niz obaveza prema MMF-u i da je postignut napredak po pitanju ispunjavanja programa.
“U vrijeme zaključivanja stendbaj – aranžmana je dogovoreno da će biti izvršen rebalans budžeta i entitetski parlamenti su odobrili te rebalansirane budžete do kraja avgusta ove godine što je bila jedna od obaveza”, podsjetio je Hristou.
On je napomenuo da je takođe ispunjena obaveza u smislu uspostavljanja Stalnog komiteta za finansijsku stabilnost, koji treba da potpiše Memorandum o razumijevanju, što je ocijenio definitivnim napretkom.
“Istovremeno fiskalna slika nije onakva kakvu smo je projektovali u vrijeme zaključivanja sporazuma. Sada vidimo da će projektovani deficit za ovu godinu ipak biti veći od one ciljne brojke koju smo očekivali a isto je i za fiskalni deficit za 2010. godinu”, istakao je Hristou.
Prema njegovim riječima, tokom razgovora predstavnika MMF-a i BiH dogovoren je čitav niz politika koje će biti korištene da se ti problemi saniraju.
“Dogovorili smo te politike, kao i ciljeve fiskalne politike za ovu i iduću godinu. Tačno je da je državni nivo ispunio sve obaveze po aranžmanu. Oba entiteta su trebala da smanje plate i to je pitanje koje se još uvijek rješava. Dogovorili smo kako će se to uraditi iduće godine”, dodao je Hristou.
On je naglasio da je pitanje penzija koje dosta utiče na potrošnju drugi prioritet koji trebaju oba entieta rješiti.
“Mora se cjelovito rješavati pitanje penzionog sistema kao takvog, zbog toga što su penzioni fondovi RS i FBiH preuzeli oređene obaveze u smislu isplate penzija ostvarenih pod posebno povoljnim uslovima”, rekao je Hristou.
Šef Misije MMF-a je napomenuo da vlasti u FBiH i RS moraju da reformišu penzioni sistem da bi se osigurala njegova finansijska održivost i istovremeno da se zaštitite ranjive grupe, odnosno ljudi koji su svoje penzije zaradili plaćajući doprinose cijeli život.
“To su elementi koji se tiču obaveza entiteta. Moraju da pripreme akcione planove i zakone putem kojih će se to provesti. Moraju krenuti jako brzo već u narednim sedmicama”, dodao je on.
Govoreći o makroekonomskoj situaciji u BiH, Hristou je istakao da je zabilježen pad društvenog bruto proizvoda od 3,5 odsto ali da se istovremeno vide i znakove oporavka, i da želi da vjeruje da se BiH oporavila od svjetske ekonomske krize.
“Za primjer vidimo da raste potražnja za izvoznim proizvodima iz BiH, što je povezano sa oporavkom u zapadnoj Evropi. Za iduću godinu predviđamo mali oporavak od pola procenta bruto društvenog proizvoda”, rekao je on.
Hristou napominje da više nije jedino pitanje da li se BiH oporavlja od svjetske ekonomske krize, već i koliko snažno taj oporavak ide.
“Vrlo je važno obezbjediti da izvoz bude konkurentan i da BiH iskoristi oporavak u Evropi. Vlasti moraju pokazati da su ozbiljne u rješavanju dugoročnih slabosti u zemlji odnosno da rade na poboljšanju konkurentnosti, stvaranju efikasnije ekonomije, poslovnog okruženja povoljnog za biznis i direktna strana ulaganja”, rekao je on.
Hristou smatra da bi rast ekonomije i oporavak u BiH mogao biti puno jači, napominjući da je veoma važno da se donesu vrlo snažne politike jer je to jedini način poboljšanja životnog standarda u BiH.
Govoreći o bankarskom sektoru u BiH, šef Misije MMF-a za BiH izrazio je nadu da će banke nastaviti sa snažnim poslovanjem u ovoj zemlji jer su preuzele takvu obavezu.
“Zbog recesije banke su smanjile obim davanja kredita i to se desilo u svim zemljama. Do sada su banke u proteklih 10 godine bile korisne i dosta su doprinijele rastu i razvoju BiH. I u budućnosti će nastaviti imati važnu ulogu”, napominje Hristou. Srna