TOKIO, Kina, ostale zemlje Azije i SAD podstiču izlazak svjetske ekonomije iz krize, ali se oporavak dešava umjerenim tempom, objavila je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Azijska ekonomija za sada je nosilac oporavka, a SAD se nalaze u sredini neočekivanog skoka, koji će dovesti do porasta društvenog proizvoda za 2,5 odsto, u poređenju sa prošlogodišnjim padom usljed recesije za 2,5 odsto.
Velike ekonomske sile sada su u dilemi kako da riješe problem velikog javnog duga i gašenja programa za oporavak privrede.
“Veliki izazov je u tome da se pređe sa politike oporavka na samoodrživ razvoj, a proces tranzicije komplikuju mnogobrojni rizici”, upozorio je generalni skeretar OECD Angel Gurija na konferenciji za novinare u Tokiju.
On je ukazao na mogućnost smanjenja potrošnje usljed visoke stope nezaposlenosti i ponavljanja globalne finansijske neravnoteže, što bi uticalo na nestabilnost na tržištu valutama.
Procjena OECD slaže se sa komentarima američkog predsjednika Baraka Obame koje je izrekao tokom azijske turneje. On je ukazao na potrebu da se podrži ekonomski oporavak, ali i da se obuzda rast javnog duga.