ZAGREB, Loši uslovi na tržištu kapitala nastavljaju se odražavati na investiciona društva u Hrvatskoj koja su u trećem tromjesečju povećala gubitke za ukupno deset miliona kuna.
Investiciona društva, odnosno brokerske kuće, nastavljaju gomilati gubitke. Tako je njih 23 u prvih devet mjeseci zabilježilo ukupno 13,8 miliona kuna gubitka prije oporezivanja, stoji u izvještaju Hrvatske agencije za nadzor finansijskih usluga (HANFA). To je čak deset miliona kuna veći gubitak nego u junu kada je 29 društava bilježilo minus od 3,4 miliona kuna. Najveće iznenađenje je investiciono društvo Auctor. Naime, u devetomjesečnom razdoblju zabilježili su gubitak od 1,8 miliona kuna. No to ne bi bilo neobično da u prvih šest mjeseci nisu imali najveću dobit, od 3,5 miliona kuna. Konkretno, Auctor je u samo tri mjeseca zabilježio 5,2 miliona kuna gubitka. Poslovni dnevnik je pokušao stupiti u kontakt s članovima Uprave Aucotra, no rečeno nam je da su na putu.
Hita u plusu
Jedino investiciono društvo koje je u devet mjeseci zabilježilo dobit prije oporezivanja višu od milion kuna su Hita Vrijednosnice. S dobiti od 1,3 miliona kuna, što je neznatno smanjenje od juna, jedini su na domaćem tržištu kapitala koji su u “debelom plusu”. “Klijenti su prepoznali uspješno gotovo petnaestogodišnje poslovanje, korektan odnos, kao i prednosti koje je donijelo veliko ulaganje i razvoj informacijskih sustava”, izjavio nam je predsjednik Uprave Ivan Tadin.
Nastavak minusa
Ističe kako su s ovogodišnjim usklađenjem sa Zakonom o tržištu kapitala stvorene pretpostavke za skoro uvođenje trgovanja na inostranim tržištima i pokretanje vlastitog odjela nadzora. “U skladu sa navedenim očekuje se daljnje povećanje broja klijenata i nastavak uspješnog poslovanja. Na poslovni rezultat u znatnoj mjeri uticala je i isplata dividende Zagrebačke berze”, objašnjava Tadin. Sljedeći po dobiti su Momentum brokeri koji su u plusu od 995.000 kuna, što je povećanje od 168 posto u odnosu na stanje u junu kada su bilježili dobit od 371.000 kuna. “Rast dobiti je posljedica tržišnih okolnosti jer se sve više trguje. S druge pak strane prošle smo godine na stranim tržištima bili prisutni tek od jula, dok smo ove godine konstantno prisutni. To je dalo dodatni doprinos višoj dobiti”, rekao nam je predsjednik Uprave Momentum brokera Vilim Klemen. Erste vrijednosni papiri povećali su gubitke u trećem tromjesečju, i to za 35,7 posto u odnosu na drugi. Iako prema podacima ZSE imaju najviši promet dionicama od početka godine, od ukupno 1,5 milijardi kuna, zabilježili su gubitak od 1,6 miliona kuna.
Teško usklađenje
“Uz niske promete, u ovoj godini znatno je manji interes za uslugu upravljanja portfeljima, što je takođe odraz situacije na tržištu. Osim toga imali smo znatna ulaganja u informatičku i IT podršku te očekivane, ali dodatne troškove vezano uz harmonizacije s novim zakonom”, poručio je član Uprave Hrvoje Krstulović Fima vrijednosnice su pak udvostručile gubitak. Tako su sa 530.000 kuna gubitka u junu skočili na 1,1 milion u septembru. “Kada govorimo o operativnom rezultatu prije amortizacije, poslovni rezultat je za nas apsolutno zadovoljavajući, uvažavajući da je on ostvaren u iznimno nepovoljnim tržišnim uslovima uz iznimno male promete na berzi”, izjavila je Snježana Mihinjač-Horvat, članica Uprave Fima Vrijednosnica. No njihov nesuđeni partner Inretkapital uspio je reducirati minus. Tako su u tri mjeseca smanjili gubitke za 42 posto. U junu su imali minus od 1,8 miliona kuna, dok je na kraju septembra on bio nešto viši od milion kuna. Pokušali smo doći do uprave, no nismo uspjeli doći do odgovora koji su bili razlozi za pozitivan zaokret. Poslovni dnevnik