SARAJEVO, Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Dušan Nešković rekao je na zasjedanju radne grupe “Ekonomija i poljoprivreda” da se u BiH postavlja pitanje dijaloga između privrede i države.
“Postavlja se pitanje saradnje, odnosno dijaloga privrede i države, odnosno javnog sektora gdje se vidi da nemaju dobar kontakt, da ne djeluju kao partneri nego jedni druge optužuju”, rekao je Nešković na zasjedanju o temi “Analiza trgovinskog deficita BiH”, u okviru projekta “Konvent o EU u BiH”.
Prema njegovim riječima, u BiH se osjeća da zaposlenost u javnom sektoru raste, da u isto vrijeme zaposlenost u privrednom sektoru opada, te da je situacija u privredi mnogo složenija nego što može da se pretpostavi.
Nešković smatra da je potreban dijalog koji će dovesti do formiranja programa, odnosno mjera koje će na neki način ublažiti ovakve negativne trendove, odnosno stvoriti uslovi za oživljavanje privrede.
Predstavnik Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran rekao je nakon sastanka da je zaključeno da je od 2000. godine zabilježeno povećanje izvoza, ali istovremeno je mnogo veće povećanje uvoza, tako da iako se u nekim statističko-procentualnim rezultatima čini da se stvar poboljšava, u suštini je osnovno da siromašimo.
“U ovom periodu imali smo više od 60 milijardi KM akumuliranog deficita, znači odliva novca iz BiH”, pojasnio je Gavran.
On je dodao da je BiH u protekloj godini bila posebno pogođena efektima recesije, padom izvoza najvećih izvoznika, te da su svi rezultati generalno pogoršani, osim pojedinih pozitivnih primjera u agroindustrijskom sektoru i u okrviru CEFTE.
“Što se tiče mogućnosti poboljšanja u narednom periodu, sigurno je da će u 2010. godini sektor metalske industrije imati povećanje izvoza i oporavak, a što se tiče poljoprivrede možemo očekivati nastavak ovog pozitivnog spoljnotrogovinskog trenda. Pitanje je koliko toga dobrog možemo očekivati u samoj primarnoj proizvodnji”, rekao je Gavran.
Prema njegovim riječima, što se tiče ostalih sektora privrede, očekivan je blagi oporavak i izlazak iz recesije.
“Akumulirani problemi i štete koje je privreda do sada potvrdila mnoge će naše kolektive, koji su na ivici pozitivnog poslovanja, u narednoj godini dovesti u još težu situaciju, natjerati ih na otpuštanje radnika. Bez intervencije države ne možemo biti optimisti”, naglasio je Gavran.
Direkcija za evropske integracije BiH, zajedno sa Evropskim istraživačkim centrom, organizator je zasjedanja radne grupe “Ekonomija i poljoprivreda” o temi “Analiza trgovinskog deficita BiH”, u okviru projekta “Konvent o EU u BiH”.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nasa drzava nema dijalog ni sa kim! Ona je dovoljna samoj sebi. Ne zanima je ni gradjanin, ni privreda …
Cudno je da se niko u toj drzavi ne pita, od cega ce zivjeti kad popije i posljednju kap krvi iz privrede i od gradjana?
Uzet ce novi kredit pa neka sirotinje vrati.