VAŠINGTON, Američka ekonomija nastaviće da raste i u 2010. godini, a osnovna snaga najveće svjetske ekonomije pomoći će da dolar ostane čvrst, izjavio je u ponedjeljak predsjednik Federalnih rezervi (FED), centralne banke SAD-a Ben Bernanke.
Bernanke je istovremeno upozorio je kako će slabosti na tržištu rada i restriktivno odobravanje bankovnih kredita, spriječiti da širenje ekonomije bude onako snažno kako bi željela centralna banka.
“Očekujem da će se umjeren privredni rast nastaviti iduće godine. Potražnja pokazuje znakove jačanja, podržana opštim poboljšanjem finansijskih uslova”, rekao je Bernanke u pripremljenom govoru koji će u ponedjeljak održati u Ekonomskom klubu u Njujorku.
Bernankeov govor objavio je kanal javne televizije C-SPAN na web stranici.
Predsjednik FED-a govorio je i o američkom dolaru, što inače rijetko čini. Dolar je u posljednje vrijeme izgubio na vrijednosti, dok se stanje na finansijskim tržištima popravilo, a globalna gospodarska aktivnost povećala.
“Naša predanost ispunjenju dvostrukih ciljeva, maksimalnom jačanju zapošljavanja i stabilnosti cijena, zajedno s osnovnom snagom američke ekonomije, pomoći će osigurati da dolar bude snažan i izvorom globalne finansijske stabilnosti”, rekao je Bernanke, ističući da će FED nastaviti pažljivo pratiti vrijednost dolara.
U svom prvom govoru otkako je FED početkom mjeseca odlučio zadržati kamatne stope na rekordno niskoj nivou, Bernanke je kazao da će zapošljavanje vjerovatno ostati oskudno a inflacija niska kroz neko vrijeme.
FED je 4. studenoga zadržao svoju referentnu kamatnu stopu na rekordno niskom nivou od 0 do 0,25 posto, navodeći kao razlog spori oporavak privrede. Centralna banka je navela kako očekuje da će se zadržati kamatne stope blizu nule kroz “produženi period”, suočena s visokom nezaposlenošću i niskom inflacijom.
Po prvi put je odbor FED-a koji određuje kamatne stope precizirao tri ključna pokazatelja koja će pratiti kod određivanja kamata: nezaposlenost, osnovnu inflaciju i inflatorna očekivanja.
“I smanjenje broja radnih mjesta i povećanje stope nezaposlenosti bili su teži nego u bilo kojoj drugoj recesiji nakon Drugog svjetskog rata”, upozorio je Bernanke.
Američko ekonomija se polako oporavlja od svoje najgore recesije zabilježene još od Velike depresije 1930-ih. Iako je ekonomija rasla u trećem tromjesečju, prvi puta nakon više od godinu dana, oporavak ostaje slab, uz najveću nezaposlenost u posljednjih 26 godina od 10,2 posto u oktobru.