BEOGRAD, Na listi 100 najvećih kompanija prema visini prihoda od prodaje u 2008. na teritoriji bivše Jugoslavije našle su se 23 srpske kompanije, pokazalo je istraživanje konsultantsko-revizorske kompanije Deloitte.
Najviše je slovenačkih kompanija, 38, sljedi 30 hrvatskih. Najveći broj firmi, 34 odsto posluje u sektoru proizvodnje robe široke potrošnje i u oblasti energetike, 29 odsto, rekao je Radoš Ilinčić, direktor Sektora za finansijsko savjetovanje ove kompanije na današnjem predstavljanju rezultata istraživanja.
Iako sa gubicima među prvih deset našli su se NIS (3. mjesto) i EPS (8.) sa prihodima od prodaje od 3,71 odnosno 1,68 milijardi evra i Delta M (9.) sa prihodom od 1,65 milijardi evra ali sa pozitivnim poslovanjem od 18 miliona evra neto dobiti.
Lider u Adrija region je hrvatski Agrokor koji se bavi proizvodnjom robe za široku potrošnju i transportom sa prihodom od prodaje od 3,83 milijardi evra i neto profitom od 33 miliona evra. Sljedi još jedna hrvatska kompanija, INA Group iz oblasti energetike. Naredna četiri mjesta poslije NIS-a zauzele su slovenačke kompanije – Petrol Group, Mercator Group, Petrol i Poslovni sistemi Mercator. Deseti je hrvatski Konzum.
Slovenačka Salbatring International je kompanija sa najvećim rastom prihoda u 2008. u odnosu na 2007. budući da je ubilježen rast od čak 923 odsto. Među 10 najvećih kompanija po ovom kriterijumu nalaze se tri srpske – Yugorosgaz sa rastom od 55 odsto, OMV sa rastom od 41 osto i Victoria Group sa rastom prihoda od 37 odsto.
Ostale srpske kompanije koje su se plasirale na listu Adrija Top 100 su PTT, US Steel Srbija, Telekom Srbija, Srbijagas, TENT, Lukoil-Beopetrol, Elektrovojvodina, RB Kolubara, Telenor, Sintelon, Petrohemija, EDB, Elektrosrbija Kraljevo, M-Rodić, i Idea.
Među deset Top banaka u Adrija regionu prema aktivi nema srpskih banaka, prva rangirana na 11. poziciji je Banca Intesa Beograd sa aktivom od 2,87 milijardi evra. Na 17. mjestu je Komercijalna banka sa aktivom od 1,96 milijardi evra, odmah iza nje Raiffeisen banka sa 1,84 milijardi, zatim na 23. odnosno 25. mjestu Eurobank EFG i Hypo Alpe Adria Bank sa aktivama od 1,42 odnosno 1,31 milijardu evra.
Među deset top osiguranja Adria regiona lider je slovenačka Triglav Grupa a na listi su se našle dvije srpske osiguravajuće kompanije – Dunav osiguranje, na šestom mjestu i DDOR Novi Sad, na sedmom.
Ilinčić je upozorio da je istraživanje rađeno na osnovu javno dostupnih podataka koji su možda, u međuvremenu, promjenjeni a da će podaci iz 2009. dati pravi sliku uticaja krize na region.
“Prosječan rast prihoda u 2008. Kompanija u Adrija region iznosio je 16 odsto”, kazai je Ilinčić i dodao da će, međutim, 2010. biti teža i od tekuće krizne godine pa će kompanijama trebati pragmatičniji pristup poslovanju.
Ilinčić je dodao da očekuje konsolidaciju energetskog sektora u Srbiji. Kao trenutno najveći problem privrede on je istakao nelikvidnost i dodao da izlazak iz krize očekuje kada banke opet počnu da odobravaju kredite.