NJUJORK, Indeksi najvećih svjetskih berzi protekle su sedmice nastavili uzlaznu seriju jer su ulagači uvjereni da će najrazvijenije svjetske države nastaviti s provođenjem programa poticajnih mjera, a očekuju i da će kamate još neko vrijeme ostati na rekordno niskim nivoima.
Na samom početku prošle sedmice ulagače je ohrabrilo obećanje ministara finansija i centralnih bankara grupe G20 najrazvijenijih zemalja svijeta da će i dalje primjenjivati stimulativne mjere sve dok privrede ne budu čvrsto na putu oporavka. To znači da će kamatne stope u većini zemalja još neko vrijeme ostati na najnižem nivou u istoriji. Osim što jeftin novac smanjuje troškove finansiranja i poslovanja kompanija, niske kamate navode ulagače na rizičnije investicije, kao što su akcije, dok se povlače iz investicija koje nose niske prinose, kao što je američka valuta.
Zbog toga je prošle sedmice dolar oslabio, pa je njegov indeks, koji pokazuje vrijednost dolara u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, zaronio na najniži nivo u posljednjih 15 mjeseci, duboko ispod 75 bodova. To je potaknulo rast cijena sirovina i nafte, pa se cijena nafte kretala između 77 i 80 dolara po barelu, dok je cijena zlata dosegla 1.120 dolara po unci, najviši nivo u istoriji. Zahvaljujući tome, među najvećim su dobitnicama prošle sedmice bile akcije naftnih i rudarskih kompanija.
Rekordno niske kamatne stope i slabljenje dolara bili su osnovni pokretači rasta cijena akcija u prvoj polovici sedmice, dok je u drugoj polovici u fokusu ulagača bio trgovački sektor. Poslovni izvještaji trgovačkih lanaca trenutno su izuzetno važni, kao i njihove procjene prodaje u četvrtom tromjesečju, jer oporavak privrede nije održiv ako se ne počne oporavljati i potrošnja.
Wal-Mart je u proteklom tromjesečju ostvario bolje rezultate nego što se očekivalo, ali najveći američki trgovački lanac oprezan je u procjenama prodaje u četvrtom kvartalu. Puno je optimističnije poslovodstvo JC Penneya, koje je poručilo da bi zarada tog trgovačkog lanca u ;etvrtom kvartalu mogla biti veća nego što se procjenjivalo.
I pored prošlosedmičnog osjetnog rastu cijena akcija, mnogi su ulagači i dalje oprezni jer nisu sigurni da situacija u privredi opravdava snažan rast indeksa, koji su od polovice marta skočili oko 60 odsto.
I dok neki analitičari smatraju da su cijene akcija posljednjih dana previše porasle, s obzirom na situaciju u privredi, drugi kažu da je dobar znak to što vodeći indeksi uspijevaju zadržati dobitke, premda vijesti iz privrede nisu baš blistave.
“Ohrabrujuće je što indeksi ne padaju značajnije nakon svakog većeg rasta. Tržište nije tako nestabilno kao prošloga mjeseca, kada su nakon svakog većeg skoka cijene akcije oštro padale. To je dobar signal konsolidacije tržišta, pa očekujem da bi do kraja godine cijene mogle nastaviti postupno rasti”, kaže Ryan Detrick, strateg u kompaniji Schaeffer's Investement Research.
Dobitnici sedmice na Wall Streetu bili su American Express čija je akcijq skočila 8,4 odsto, zatim Dow Chemical koji je skočio 15 odsto. Disney je pridobio 6,6, a proizvođač zlata Newmont Mining Corp. se povećao 4 odsto. Na evropskim se berzama sedmičnim rastom ističu rudarski divovi BHP Billiton i Rio Tinto, čija su izdanja porasla 6,7, odnosno 7,4 odsto te avioprijevoznici British Airlines i Iberia sa skokom od 9,2, odnosno 7,5 odsto.
Na Wall Streetu je prošle sedmice Dow Jones indeks porastao 2,5 odsto, na 10.270 bodova, najviši nivo u 13 mjeseci. S&P 500 indeks ojačao je 2,3 odsto, na 1.093 boda, dok je Nasdaq indeks skočio 2,6 odsto, na 2.167 bodova.
I na evropskim su berzama prošle sedmice cijene akcija porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 2,99 odsto, na 5.296 bodova, najviši nivo u 14 mjeseci. Frankfurtski DAX indeks ojačao je 3,60 odsto, na 5.686 bodova, dok je pariški CAC osvojio 2,67 odsto, dosegnuvši 3.806 bodova. pd