BEOGRAD, Skupština grada Beograda usvojila je izmjene i dopune Generalnog urbanističkog plana Beograda kojim se, pored ostalog, mjenja namjena zemljišta u Luci Beograd.
Izmjenama i dopunama GUP-a predviđeno je da se u Luci zadrže saobraćajne i robno-transportne aktivnosti koje su u funkciji Luke Beograd, a da se dio oslobođenog prostora površine od oko 70 hektara, koji je sada zauzet proizvodnim, skladišnim i saobraćajnim aktivnostima, transformiše u komercijalne namjene.
Odbornici opozicije tvrdili su tokom rasprave da se to čini kako bi se omogućilo vlasniku kompanije Delta Miroslavu Miškoviću da na 2,5 miliona kvadratnih metara Luke Beograd gradi poslovno-stambeni prostor. Predsednik Skupštine grada, član Socijalističke partije Srbije Aleksandar Antić, rekao je da shvata bojazan da izmjena namjene zemljišta ide na ruku vlasniku, ali da to ne ide u prilog tajkunima, već Gradu, koji je upisan kao vlasnik većine zemljišta.
Podsjetimo, Savjet za borbu protiv korupcije obavijestio je predsjednika i premijera Srbije u aprilu da ima saznanja da je u pripremi sporazum o promjeni namjene zemljišta Luke Beograd. U saopštenju Savet je naveo da ima saznanja da je uprava Beograda pred zaključivanjem sporazuma sa novim vlasnicima Luke Beograd o promjeni namjene gradskog građevinskog zemljišta, što je protivno postojećim zakonima, i dodao da bi izmeštanje dovelo do velikih finasijskih obaveza na teret poreskih obveznika, a u korist privatnih vlasnika.
Nakon toga, ministar prostornog planiranja Oliver Dulić je izjavio da čak i ako gradska skupština usvoji izmjene generalnog plana, vlasnici ne mogu da dobiju dozvolu za gradnju. “Prema postojećem zakonu i planskim dokumentima Grada, a pričamo o planskom dokumentu najvišeg reda – a to je prostorni plan Republike Srbije, na tom mjestu se nalazi luka”, ukazao je ministar Dulić.
“Ako neko donese planski dokument nižega reda i kaže da tu ne bude luka, nego bilo šta drugo, onda bi urbanistički inspektor, odnosno ovo ministarsvo (zaštite životne sredine i prostornog planiranja) zatražilo zaštitu zakonitosti pred Ustavnim sudom. To je postupak koji postoji”, navodi on.
Savjet je u maju saopštio i da dobija prijetnje od vlasnika Luke Beograd, o čemu je obavestio i premijera Srbije Mirka Cvetkovića. “Smatrali smo da je neophodno da prvo obavjestimo premijera Srbije i da ga zamolimo da o ovim pitanjima, kao i ostalim problemima, nastalim nakon nezakonitog preuzimanja akcija Luke, što prije razgovaramo”, saopštio je Savjet.
Ranije je najavljivano da novi vlasnici Luke namjeravaju da na zemljištu koje koristi to preduzeće gradi hotelske i stambeno-poslovne komplekse. Preduzeće Luka Beograd privatizovano je po Zakonu o svojinskoj transformaciji 1998. godine, da bi 2005. preprodajom ponudom za preuzimanje otišla u većinsko vlasništvu luksemburškoj firmi Vorldfin za oko 40 miliona evra.
Savjet je svojevremeno prezentovao i izveštaj o toj transakciji u kome se navodi da je prodajom državnog paketa u preduzeću Luka Beograd luksemburškom fondu Vorldfin oštećena država, ali i mali akcionari, jer je prodaja realizovana ispod cijene. Beta B92