VAŠINGTON, Demokratski senator Kristofer Dod predložio je model za reformu finansijskog sistema SAD prema kojem bi Uprava federalnih rezervi (Fed) izgubila pravo da nadzire rad domaćih banaka.
Dod je u obimnom prijedlogu zakona na 1.136 stranica, predstavljenom u utorak naveče, predvidio da ulogu Feda u kontrolisanju rada američkih banaka preuzme nova federalna uprava za finansijski nadzor. On smatra da, osim Feda, još tri sadašnja federalna nadzorna organa treba da prestanu s obavljanjem funkcija, a predlaže i osnivanje dvije nove savezne agencije, od kojih bi jedna bila zadužena za finansijsku kontrolu i praćenje sistemskih rizika, a druga obavljala funkciju finansijske zaštite potrošača.
“Finansijska kriza je pokazala da sadašnje regulatorne finansijske strukture nisu u stanju da preventivno otklone prijetnje našoj ekonomskoj bezbjednosti”, rekao je Dod i dodao da bi usvajanjem njegovog prijedloga bili stvoreni uslovi za stvaranje nove arhitekture u kojoj bi finansijske institucije bile otvorenije, pouzdanije i odgovornije.
Dodov plan se, prema riječima eksperata, u velikoj mjeri razlikuje od druga dva prijedloga za reformu regulacionih pravila u finansijskom sistemu SAD, koje su pripremili Vladini stručnjaci i specijalisti Komiteta za finansije u Predstavničkom domu Kongresa. Vlada se u svom prijedlogu zalaže za jačanje nadzorne uloge Feda, što je suprotno od Dodove ideje, dok Komitet za finansije traži da kontrolni organi mogu ograničiti obim i vrstu djelatnosti finansijskih kompanija ako njihov rad ugrožava cio finansijski sistem SAD.
Takva razmimoilaženja, smatraju analitičari, smanjuju izglede da cio posao u vezi s finansijskom reformom bude okončan do kraja godine. Oni dodaju da je elita američkog finansijskog sektora veoma zabrinuta zbog prijedloga za promjenu pravila igre u finansijskoj sferi i da zbog toga vodi lobističku kampanju s ciljem da spriječi usvajanje svih navedenih mjera u Kongresu.