BANJALUKA, U nastavku akcije borbe protiv korupcije na Univerzitetu u Banjaluci predstavnici ove visokoškolske ustanove, te ministarstava prosvjete i kulture i unutrašnjih poslova Republike Srpske /RS/ narednih dana razradiće precizan akcioni plan koji će, između ostalog, podrazumijevati da se do kraja ove godine stvore uslovi da bude potpuno javno polaganje ispita na Univerzitetu u Banjaluci.
Ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović rekao je da je na danas održanom sastanku predstavnika dva ministarstva, studenata i rukovodstva Univerziteta u Banjaluci od rektora Stanka Stanića zatraženo da dostavi konkretne prijedloge nekoliko modela na kojim bi ispiti bili potpuno javni radi sprečavanja mogućnosti davanja mita i uopšte koruptivnih aktivnosti za polaganje istog.
“Učinićemo sve da na oba javna univerziteta u RS ne bude polaganja ispita jedan na jedan, odnosno nasamo profesora i studenta, da 24 časa po okončanju ispita budu obznanjeni spiskovi onih koji su položili ispite na oglasnim pločama i internet stranicama fakulteta”, rekao je Kasipović novinarima u Banjaluci.
On je naglasio da je u borbi protiv korupcije, najvažnije mijenjati svijest o tom fenomenu, da korupciju u visokom obrazovanju treba posmatrati u okviru ukupnih dešavanja u društvu koje je u tranziciji i obećao će resorna ministarstva učiniti sve na stvaranju zakonskih okvira za borbu protiv korupcije.
Ministar unutrašnjih poslova /MUP/ RS Stanislav Čađo naglasio je da je MUP RS spreman da sve raspoložive kapacitete usmjeri u rješavanju problema korupcije, ali da se mora imati na umu visok stepen složenosti ove problematike.
On je naglasio da MUP RS provodi predistražne radnje na osnovu zaprimljenih informacija o postojanju korupcije na Univerzitetu, ali da konkretne istrage treba da provodi Tužilaštvo RS čiji predstavnici danas nisu bili na sastanku.
Predsjednik Studentskog parlementa Univerziteta u Banjaluci Bojan Grebenar pozdravio je današnji sastanak na kome je razgovarano o nastavku akcije borbe protiv korupcije i podsjetio da je anketom koja je tokom maja rađena na Univerzitetu u Banjaluci potvrđeno postojanje korupcije, a da je putem telefona zaprimljeno oko 70 prijava konkretnih slučajeva.
“Ono što će Studentski parlement nastaviti da radi u narednom periodu jeste da sa cjelokupnom akademskom zajednicom djeluje preventivno, da promoviše koliko je korupcija negativna pojava u društvu kako bi se takve pojave u startu diskvalifikovale”, rekao je Grebenar.
Akcija borbe protiv korupcije “Antikor” počela je u aprilu kada su ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović, rektor Univerziteta u Banjaluci Stanko Stanić i tadašnji predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjaluci Milan Grubor potpisali Sporazum o saradnji u oblasti preventivnog djelovanja i suzbijanja korupcije na Univerzitetu u Banjaluci.
U anketi, koja je u okviru “Antikor” akcije provedena među 818 studenata banjalučkog Univerziteta u maju, o raširenosti i prisustvu korupcije na ovoj visokoškolskoj ustanovi lično se uvjerilo 7,7 odsto ispitanih studenata, njih 11, 7 unaprijed zna koliko novca treba dati za polaganje ispita.
Putem telefonskog broja 066 183 000 studenti su od maja do danas prijavili oko 70 slučajeva korupcije, ali u javnosti još uvijek nisu objavljena imana profesora i fakulteta na kojima je prisutna korupcija