BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske (RS) Milorad Dodik rekao je da bi rješavanje pitanja državne imovine značilo ispunjavanje “pet plus dva” uslova, a time i stvaranje uslova ya zatvaranje OHR-a.
“Ukoliko bi razriješili pitanje imovine, a to znači ispunjavanje `pet plus dva uslova`, onda bi bili stvoreni uslovi za zatvaranje OHR-a kao pretpostavke za apliciranje BiH za članstvo u EU, uz određene eventualne ustavne promjene”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon razgovora sa generalnim direktorom za inostrane i vojnopolitičke poslove pri Generalnom sekretarijatu Savjeta EU Robertom Kuperom.
Dodik je istakao da je potrebno obezbijediti konsenzus o tim pitanjima u BiH, što bi bila sasvim nova dinaimka za BiH.
Dodik je izrazio zadovoljstvo jednim, kako je rekao, konstruktivnim razgovorom tokom kojeg je bilo puno razumijevanja o konkretnim pitanjima i dodao da je tokom razgovora bilo riječi o svim trenutno važnim pitanjima u vezi sa OHR-om i procesom o ustavnim reformama.
“Možemo zaključiti da smo se dobro razumjeli o poziciji koju imamo i da bi trebalo da nastavimo sa razgovorom, kako bismo BiH rehabilitovali u smislu njenog daljeg evropskog puta, da bi dobili novu dinamiku u čitavoj BiH, prije svega, u vezi sa činjenicom da su značajno ispunjeni uslovi o viznoj liberalizaciji”, istakao je premijer RS.
Dodik je napomenuo da je stepen ispunjenosti uslova u vezi sa viznom liberalizacijom u BiH sada veći nego kada su Srbija i Crna Gora dobile zeleno svjetlo za bezvizni rezim.
Prema njegovim riječima, konstatovano je da se moraju učiniti pomaci u vezi sa činjenicom da BiH od 1. januara postaje nestalna clanica Savjeta bezbjednosti.
Generalni direktor za inostrane i vojnopolitičke poslove pri Generalnom sekretarijatu Savjeta EU Robert Kuper izrazio je uvjerenje da se ovi problemi mogu riješiti, i naglasio da je potrebna dobra volja i konstruktivan duh svih koji su uključeni u proces.
“Ono sto mi želimo jeste da krenemo malim koracima naprijed, koji će BiH dovesti na put ka Evropi. To uključuje pitanje državne imovine i nekih izmjena Ustava”, naveo je Kuper.
Kuper je kazao da liberalizacija viznog režima pokazuje da je u BiH moguće krenuti naprijed, dodavši da to sada treba učiniti i na jednom širem spektru.
On je ocijenio da je diskusija sa Dodikom bila veoma korisna i konstruktivna, pozdravivši pozitivan i konstruktivan pristup koji je premijer RS imao u razgovoru.