BRISEL, Evropska unija će na upravo otvorenom sastanku potpisnica Konvencije UN-a o korupciji, u Kataru, nastupiti s prijedlogom da se uspostavi oštriji sistem protiv korupcije prema kojem bi dvije zemlje kontrolisale treću.
Sistem koji EU želi da se uspostavi da bi se obezbjedilo da se poštuju odredbe Konvencije veoma je kontroverzan, jer neke zemlje ne žele uspostavljanje sistema koji bi omogućio drugim zemljama da imaju uvid u njihovo zakonodavstvo i načine za borbu protiv korupcije.
Prema prijedlogu EU, dvije države bile bi zadužene za kontrolisanje treće i pritom bi imale neograničeni pristup informacijama i neograničeni kontakt s građanima i kompanijama koje rade u toj državi, prenosi u utorak Tanjug.
Brisel želi i da konačni izvještaji o svakoj zemlji budu javni i dostupni na uvid.
Kako se navodi u saopštenju Predsjedništva EU, ukoliko delegacija, koju predvodi švedski državni sekretar Gunar Vislander, uspije da dobije podršku za svoj prijedlog, bit će to “značajan korak naprijed u borbi protiv korupcije u svijetu”.
Na sastanku u Dohi, koji je zvanično otvoren u ponedjeljak, učestvuje više od 1.000 delegata iz 125 država potpisnica Konvencije UN-a o borbi protiv korupcije koja je stupila na snagu u decembru 2005. godine.
Izvršni direktor Kancelarije UN-a za borbu protiv narkotika i kriminala Antonio Maria Kosta podržao je uspostavljanje ovakvog mehanizma koji bi, prema njegovim riječima, omogućio državama da spoznaju koliko je efikasna njihova borba protiv korupcije i identifikuju polja na kojima se može napraviti dodatni napredak.
To mora biti međudržavni tehnički mehanizam koji će mjeriti napredak, rekao je on i pozvao učesnike da do kraja sastanka, u petak, postignu sporazum o tome.