MONTREAL, SAD će uložiće više od 100 miliona dolara za izgradnju novih vojnih baza u Bugarskoj i Rumuniji, iako je administracija predsjednika Baraka Obame nedavno odbacila planove za raketni štit u drugim dijelovima istočne Evrope, piše kanadski Centar za istraživanje globalizacije “Global risrč”.
Prema pisanju nedjeljnika američke vojske “Stars end strajps”, to će koštati Pentagon oko 50 miliona dolara za bazu u Rumuniji u kojoj će biti smještno 1 600 američkih vojnika, i 60 miliona dolara za bazu u Bugarskoj sa 2 500 pripadnika.
Očekuje se da će gradnja baze u Rumuniji biti završena u naredna dva mjeseca, a baza u Bugarskoj biće otvorena 2011. ili 2012. godine.
Baze finansiraju SAD, ali će one biti u posjedu Vlada Bugarske i Rumunije, i dijeliće ih američke i domaće vojne snage, piše ovaj list.
Tokom nedavne posjete Rumuniji američki potpredsjednik Džozef Bajden podržao je novu konfiguraicju američkog odbrambenog štita koji je Vašington najavio nakon odbacivanja prethodnog plana.
To znači da će se elementi kompleksa američkog raketnog štita pojaviti u Rumuniji.
Štaviše, američki eksperti kažu da je izgradnja dvije nove baze u Rumuniji i Bugarskoj potpunosti u skladu sa preraspoređivanjem američkih vojnika koje je bivši američki predsjednik Džordž Buš najavio još početkom 2004. godine.
Mnogi analitičari vjeruju da su američki napori u Rumuniji i Bugarskoj dio globalne strategije preraspoređivanja vojnika, koja je počela u prvim godinama Bušove administracije, a to je prebacivanje američkih snaga iz Njemačke više na istok.
Pentagon ovo objašnjava potrebom da približi svoje snage nemirnom Bliskom istoku.
Rusija ovo vidi kao direktnu prijetnju svojim interesima, strahujući da ono što počinje sa relativno manjim američkim vojnim prisustvom u Rumuniji i Bugarskoj može eventualno da preraste u nešto mnogo više.
Osim NATO baza na Crnom moru, Zapad ima vojna postrojenja na Baltičkom moru, što efektivno stavlja Rusiju u škripac.
Još jedan alarmantan znak je činjenica da kadeti na vojnoj akademiji “Vest point” prolaze ubrzane kurseve ruskog jezika i kulture, upravo kao što su učili arapski jezik tri godine prije invazije na Irak.
Pripremajući se da “zgrabi” naftno bogatstvo Kaspijskog mora Vašington će to učiniti oslanjajući se na svoje baze u Rumuniji i Bugarskoj i podstrekavajući nestabilnost na Kavkazu.
Razlog je namjera da se pošalju “mirovnjaci” da osiguraju bezbjedan transport kaspijske nafte i gasa, a tu bi se kao veoma koristan mogao pokazati američki kontingent u Rumuniji i Bugarskoj.