BEOGRAD, U Srbiji još nije počeo izlazak iz krize iako vodeće države EU, kao što su Francuska i Njemačka, posljednjih nedjelja bilježe privredni rast, ocijenio je predsjednik srpske Privredne komore Miloš Bugarin.
Bugarin je rekao da je dogovor koji je Vlada Srbije postigla sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ značajan za ekonomsku stabilnost države i pozitivan signal investitorima, ali da je za početak ozbiljnog oporavka potrebno da Srbija sljedeće godine zabilježi rast BDP-a od šest odsto.
“Potrebno je uraditi još mnogo stvari u srpskoj privredi da bi se to dogodilo, pogotovo što je protekli period obeležio ogroman problem sa nelikvidnošću”, izjavio je Bugarin u intervjuu za “Večernje novosti”.
Navodeći da je u Srbiji trenutno blokirano više od 63 000 firmi, Bugarin je istakao da je “sigurno da bi njihov broj bio mnogo veći da nije bilo kredita za likvidnost, preko kojih je u privredu do početka oktobra plasirano oko 900 miliona evra”.
On je naglasio da ostaje pri stavu da, prije svega, treba smanjiti troškove poslovanja i javnu potrošnju, koja je “alarmantno visoka”.
“Mi potrošimo za petinu više od onoga što proizvedemo a privreda to ne može da izdrži. To je pogotovo postalo vidljivo sada, kada su presušili prihodi od investicija, privatizacije…”, rekao je Bugarin.
On je ocijenio da su najave Vlade da će radikalno reformisati javni sektor “pozitivan signal”, ali da još nije poznato kakav je precizan plan, šta sve obuhvata i na koji način će to biti provedeno.
“Privredna komora Srbije je još na početku krize uputila inicijativu za donošenje sveobuhvatne izlazne strategije, koja između ostalog podrazumeva i reformu javnog sektora”, naglasio je Bugarin.
On podržava prijedlog ministra finansija Srbije Diane Dragutinović da bude izmijenjen Zakon o porezu na dobit preduzeća, jer država firmama oprosti više poreza nego što ga naplati, dodavši da je “krajnje vrijeme da Srbija uđe u ozbiljne poreske reforme”