NJUJORK, Američka hipotekarna banka Fannie Mae je u trećem tromjesečju ostvarila gubitak u iznosu od 19,76 milijardi dolara, pa je zbog toga zatražila od države već četvrtu finansijsku injekciju u vrijednosti 15 milijardi dolara.
Taj gubitak znači dalje pogoršanje poslovanja ove divovske hipotekarne banke u odnosu na drugi ovogodišnji kvartal kada je imala minus od 15,2 milijarde dolara.
Rukovodstvo banke prognozira da bi Fannie Mae mogla, u dogledno vrijeme, ponovo postati profitabilna i zbog toga je zatražilo od američke vlade još jednu veliku novčanu pozajmicu kako bi prebrodili jednu od najtežih kriza u svojoj istoriji. Ukoliko bi ta pozajmica bila odobrena, onda bi ukupni iznos četiri finansijske injekcije koje je Fanni Mae dobila od države, a na račun poreskih obveznika, dostigao oko 60 milijardi dolara.
Uprkos gubitku od gotovo 20 milijardi dolara Fannie Mae, kako ukazuju analitičari, nema tako ogroman minus kao prije godinu dana kada je u trećem kvartalu 2008. izgubila nevjerovatnih 29,41 milijardu dolara. Gubitak po akciji te nekada vodeće kompanije na američkom tržištu nekretnina sada iznosi 3,47 dolara u odnosu na gubitak, od čak 13 dolara po akciji u trećem tromjesečju lani. Na rast ovogodišnjeg gubitka Fannie Mae uticao je i obračun vanredne dividende u iznosu od 883 miliona dolara, koju je banka isplatila Vladi.
Zbog sloma na američkom tržištu nekretnina hipotekarni div je već lani imao ogromne gubitke što je, zbog njene važnosti za finansijski sistem SAD, zahtijevalo intervenciju američke vlade koja ju je preuzela i sada nastoji da je stabilizuje i vrati na put pozitivnog poslovanja. Uprkos izdašnoj Vladinoj pomoći, Fannie Mae je, međutim, zabilježila dalji rast broja klijenata koji nisu u mogućnosti da na vrijeme plate ratu hipotekarnog kredita, tako da je nastavila sa brzim stvaranjem rezervi kojima bi pokrila gubitak po osnovu pozajmica koje će, najvjerovatnije, postati neprofitne. Za te namjene kompanija je u trećem tromjesečju ove godine izdvojila oko 22 milijarde dolara, što registruje kao kreditni gubitak.
Zajedno sa Fannie Mae prošle godine je u probleme dospio i drugi veliki hipotekarni kreditor Freddie Mac, kojeg je od bankrota takođe spasila američka vlada. Freddie Mac je u trećem kvartalu ove godine zabilježio gubitak u iznosu od pet milijardi dolara i takođe najavio da će trebati novi državni kredit jer se teško stanje na tržištu nekretnina nastavlja.