BANJALUKA, Ambasador et-lardž /at-large/ Ministarstva inostranih poslova BiH Miloš Prica rekao je da uspješan rad u Savjetu bezbjednosti UN otvara BiH mnoga međunarodna vrata, dok se kao indirektna posljedica uspješnog nestalnog članstva može očekivati privlačenje stranih investicija u BiH i povećanje zaposlenosti.
“Ako članstvo bude uspješno, čemu se nadamo, to će biti pozitivna stvar za sve procese. Ne bih sa tim miješao bijelu šengen listu, koja zavisi od nekih praktičnih koraka koje zemlja mora ispuniti da bi se do toga došlo. Ali, uspješan rad u Savjetu bezbjednosti otvara mnoga međunarodna vrata. Ako to članstvo bude na nivou na kome bi trebalo da bude, to će biti veliki plus u svim procesima u međunarodnim odnosima za BiH”, rekao je Prica.
Prema njegovim riječima, ovo članstvo je prilika da BiH skrene pažnju na sebe, ali u mjeri da zemlji to ne naškodi.
“U svakom slučaju, mora se veoma pažljivo vagati. Predsjedništvo BiH će donositi ključne odluke o tome kako će se zemlja prema pojedinim krizama postavljati i instrukcije će se slati u misije”, rekao je Prica i dodao da BiH kao nestalna članica zvanično počinje sa radom u Savjetu bezbjednosti UN od 1. januara naredne godine.
On je rekao da ne treba očekivati da će BiH imati nekog velikog uticaja na krize u svijetu, ali će biti u situaciji da kaže određene stvari i da pozicionira sebe geostrateški u svijetu svojim izjavama.
“Nas će pratiti po pitanju kako se pozicioniramo prema određenim problemima i EU i NATO i Rusija i Nesvrstane zemlje, članice Islamske komnferencije… Sve zemlje će gledati da i utiču i čuju gdje se mi u tome svemu svrstavamo”, rekao je Prica za “Nezavisne novine”.
Prica, dosadašnji šef Koordinacionog tima za vođenje kampanje za prijem BiH u članstvo Savjeta bezbjednosti UN, rekao je da je svakoj zemlji u svijetu izuzetna čast da bude članica Savjeta bezbjednosti UN.
“Zemlja koja je članica Savjeta bezbjednosti, praktično je članica neformalne svjetske vlade. Rezolucije koje se usvoje na Savjetu bezbjednosti, za razliku od rezolucija koje se usvoje na Generalnoj skupštini, su obavezujuće. Zemlja koja je članica Savjeta bezbjednosti učestvuje u tom odlučivanju, ali isto tako dobija na značaju u tome da su joj dostupne one informacije, koje drugim zemljama nisu dostupne u samim procesima konsultacija”, rekao je Prica.
.