SENT ENDRJUZ, Britanski premijer Gordon Braun pozvao je danas učesnike samita grupe 20 industrijski razvijenih zemalja /G20/ da razmotre uvođenje taksi na finansijske transakcije kako bi se
svijet zaštitio od nove bankarske krize.
Braun je okupljenim ministrima finansija grupe 20 bogatih zemalja G20 u Škotskoj rekao da bi globalni namet za finansijske transkacije bio jedan način da finansinske institucije budu odgovornije prema društvu.
Britanski premijer je dodao da nije prihvatljivo da bankarske uspjehe dijele malobrojni, dok njihove neuspjehe plaćaju svi.
Braun je naglasio da Britanija neće sama djelovati u vezi sa takozvanim Tobinovim porezom, rekavši da će ga primjeniti samo u slučaju da to isto učine i svi svjetski finansijski centri, uključujući SAD, Evropu, Aziju, Bliski istok i Švajcarsku.
“Britanija neće preduzimati ništa ukoliko i druge zemlje ne preduzmu sa njom neophodne korake. Vjerujem u snažan globalni finansijski sektor i u otvorenu globalizaciju”, rekao je Braun.
On je dodao da vjeruje da će globalne ekonomija i društvo napredovati samo ukoliko bude djelovalo unutar racionalnih i fer okvira.
Ranije se smatralo da se Britanija protivi toj ideji strahujući da bi to nanijelo štetu londonskom Sitiju, najvećem evropskom finansijskom “naselju”, a SAD izrazile su sličnu zabrinutost.
Debata oko nove verzije Tobinovog poreza ubrzala se od izbijanja finansijske krize prošle godine sa Francuskom i Njemačkom koje predvode pozive za njegovim uvođenjem.
Ovaj porez prvobitno je predložio Nobelovac ekonomista Džejms Tobin 1971. godine kao sredstvo smanjenja spekulacija na globalnim tržištima, ali je i sam Tobin kasnije počeo da sumnja u izvodljivost svoje vlastite ideje.
U avgustu ovu ideju je ponovo oživio Ader Tarner, predsjedavajući britanske Uprave finansijskih službi, kao način obezbjeđivanja “čuvara” protiv ekonomske kkrize. Ali njegov prijedlog dočekan je porugom u Sitiju.
Predstavnici humnitarne organizacije Oksfam, sa druge strane, kažu da je govor Brauna nagovijestio da će uskoro i banke morati da polože račune.
“Porez bankama biće veliki korak ka raščišćavanju nereda koji je stvorila njihova ogromna pohlepa”, rekao je viši savjetnik Oksfama Maks Loson.
Ministri iz 20 vodećih ekonomija su se okupili u Sent Endrjusu kako bi razgovarali o načinima da zaštite svetsku ekonomiju od ponavljanja kreditne krize.