BEOGRAD, Vidimo ohrabrujuće znake ekonomskog oporavka Srbije, kaže Bogdan Lisovolik, stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji.
Čini se da je poljoprivreda dala podsticaj procijenjenom ishodu trećeg kvartala iako je nešto od ovog efekta privremeno, navodi on i dodaje da septembarski podaci o industrijskoj proizvodnji pokazuju značajan napredak u odnosu na stope rasta viđene ranije ove godine.
„Međutim, septembar je samo jedan mjesec, tako da je oporavak možda još ’lomljiv’. Što se tiče 2010. godine, mogu da kažem da smo i dalje oprezni i zato se držimo projekcije relativno skromnog rasta od 1,5 odsto, koju smo izneli prije dva mjeseca“, kaže Lisovolik.
On kaže da su predstavnici MMF-a ubjeđeni da će vlasti izvršiti dogovorene reforme i da će bilo kakve „omaške“ biti ograničene i rešene korektivnim merama.
Lisovolik kaže da MMF smatra da će dogovoreni deficit od četiri odsto BDP biti finansiran pod razumnim uslovima, ali napominje i da bi viši fiskalni deficit mogao da uključi okretanje prema skupljim zajmovima koji predstavljaju rizik za fiskalnu održivost.
„U 2011. godini, dalje smanjenje deficita bi trebalo da bude usmjereno tako da fiskalna pozicija bude na čvršćim osnovama“, kaže on i dodaje da „što se tiče održivosti duga, smatramo da odnos javnog duga prema BDP još uvek nije visok, ali je tempo rasta zaduživanja u dosadašnjem dijelu godine bio prilično brz“.
Objašnjavajući plan o usklađivanju penzija prema privrednom rastu, on kaže da je taj metod veoma transparentan i baziran na garantovanom usklađivanju sa inflacijom sa određenim pomjeranjem naviše u slučaju da ekonomski rast bude iznad određene granice. „Ova druga promjena omogućila bi penzionerima da imaju neku korist od većeg privrednog rasta ukoliko do njega dođe“, navodi Lisovolik. B92