BUDIMPEŠTA, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić, koji boravi u posjeti Mađarskoj, izjavio je Srni da najava globalnog oporavka od ekonomske krize stvara uslove za intenzivniju saradnju dvije zemlje i da za to postoji spremnost Vlade Mađarske i Savjeta ministara BiH.
“Veoma sam zadovoljan posjetom, a sinoć sam imao susret sa mađarskim premijerom Gordonom Bajnaijem. Bila je to prilika da ocijenimo tok saradnje između dvije prijateljske zemlje”, rekao je Špirić.
On je naveo da je Mađarska zainteresovana za saradnju i za pomoć BiH na evroatlantskom putu, a posebno postoji interes za investiranje u BiH, pogotovo u projekat “Ina-Mol”.
“Mislim da je to prava tema za federalnog premijera i ministra energetike”, poručio je Špirić.
Prema njegovim riječima, Mađari su i dalje spremni da ulažu u BiH, ali su efekti globalne ekonomske krize dali neželjene rezultatate i smanjenje obima robne razmjene.
“U tom smislu, najava globalnog ekonomskog oporavka stvara uslove za intenzivniju saradnju”, naglasio je Špirić.
On je naglasio da se sa sigurnošću može očekivati podrška Mađarske kada je riječ o liberalizaciji viznog režima za građane BiH.
“Posebno ohrabruje njihov stav da ustavnu reformu u BiH ne treba vezati za potrebu tranzicije OHR-a i visokog predstavnika nego da ustavne reforme moraju biti plod dogovora unutar BiH”, rekao je Špirić.
“Juče sam imao priliku da se susretnem i sa ministrom spoljnih poslova Peterom Balažom i da zatražim tu podršku, a danas smo imali u okviru Instituta za spoljnu politiku pod pokroviteljstvom `Višegradske grupe` razgovore o temi `BiH ka stabilizaciji, prosperitetu i evropskim integracijama` i tu je bio prisutan i visoki predstavnik u BiH Valentin Incko i ministar inostranih poslova Mađarske”, rekao je Špirić.
On je naglasio da je u svom izlaganju na tom skupu govorio o napretku koji je postigla BiH, o izazovima i o potrebi stvaranja novog optimizma u zemlji.
Špirić je rekao da je zatražio podršku i preporuke “Višegradske grupe” u vezi sa ukidanjem viznog režima jer je to najbitnije za građane BiH.
“Zatražio sam i podršku da se ustavna reforma ne veže za potrebu tranzicije OHR-a, ne zato da bi smo to izbjegli, nego jednostavno da bi smo na bazi novog optimizma sasvim tolerantno razgovarali o onome što jeste minimum ustavnih promjena koje omogućavaju uspješno integrisanje BiH i njen put ka Evropskoj uniji”, istakao je Špirić.
On je naglasio da je Mađarska, kao prijateljska zemlja, spremna da podari svoje iskustvo BiH u vezi sa evropskim integracijama, kako BiH ne bi bespotrebno pravila greške na tom putu.
“Ne mislim da je BiH manje sigurna od drugih zemalja, a Mađari kao i svi naši prijatelji očekuju da će BiH ubrzati svoj put ka EU. Ovdje ne postoji procjena da su investicije nesigurne u BiH”, dodao je Špirić.