ZAGREB, Prihodi od turizma u drugom ovogodišnjem kvartalu bili su prema podacima HNB-a za 18,3 posto manji u odnosu na isto razdoblje lani.
Deficit tekućeg računa platne bilanse Hrvatske u drugom je kvartalu ove godine iznosio 902 miliona eura, što je za 51 posto, odnosno 939 miliona eura manje nego u drugom tromjesečju prošle godine, pokazuju podaci koje je objavila Hrvatska narodna banka.
Ukupno je u prvoj polovini godine deficit tekućeg računa platne bilanse iznosio 2,74 milijarde eura te je prema prvih šest mjeseci prošle godine smanjen za 37,6 posto ili za 1,65 milijardi eura. U drugom tromjesečju ove godine nastavljeno je i ubrzano smanjivanje manjka na tekućem računu platne bilanse, koji je u prvom tromjesečju ove godine prema prva tri mjeseca lani smanjen za 27,9 posto, odnosno 711 miliona eura.
Iz HNB-a navode da je upola manji iznos deficita tekućeg računa platne bilanse u drugom kvartalu ove prema istom razdoblju prošle godine određen kretanjima na računu razmjene robe, čiji se negativni saldo smanjio za trećinu, usljed jačeg pada uvoza od izvoza. Manjak na računu robe u drugom tromjesečju, prema preliminarnim i nepotpunim podacima HNB-a, iznosio je 1,98 milijardi eura i bio je za 35,4 posto ili 1,11 milijardi eura manji u odnosu na manjak iz drugog tromjesečja lani.
Iz HNB-a pritom ističu da se i nadalje najveći dio kontrakcije robnog manjka može pripisati poboljšanju salda u razmjeni ostalih prevoznih sredstava te nafte i naftnih derivata. Na računu usluga se pak promatranom kvartalu bilježi smanjenje suficita prema istom razdoblju prošle godine za 24,5 posto, na 1,35 milijardi eura, što analitičari centralne banke tumače kao rezultat pada prihoda od turizma i usluga prevoza, uglavnom u pomorskom prijevozu tereta te vazdušnom prevozu putnika.
Prihodi od turizma u drugom ovogodišnjem kvartalu bili su tako prema podacima HNB-a za 18,3 posto ili 345,6 miliona eura manji u odnosu na isto razdoblje lani i iznosili su 1,54 milijarde eura. Analitičari centralne banke u najnovijem Biltenu HNB-a navode da je taj pad prije svega posljedica očitog smanjenja potrošnje turista, i to ponajviše onih u komercijalnim smještajnim kapacitetima. Osim toga, dodaju, negativan je uticaj na ukupne prihode od turizma imalo i smanjenje broja dolazaka i noćenja turista, koji su prema podacima Državnog zavoda za statistiku, bili za 4,2 odnosno 2,6 posto manji nego u drugom kvartalu 2008. godine.
Iz HNB-a navode i da su u julu i avgustu kretanja fizičkih pokazatelja u turizmu bila povoljnija nego u drugom tromjesečju, pa je tako promatrajući zajedno ta dva mjeseca, broj dolazaka i noćenja stranih turista bio za 2,3 odnosno 0,9 posto veći nego u istom razdoblju 2008., a do poboljšanja je došlo najviše zahvaljujući vrlo dobrim rezultatima u kolovozu.
Po podacima centralne banke, manjak na računu faktorskih dohodaka smanjen je za trećinu i u drugom je ovogodišnjem kvartalu iznosio 562 miliona eura, dok se pozitivan saldo na računu tekućih transfera povećao za 7,2 posto, na 295 miliona eura.